جمعه , ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
عناوین خبر
خانه / علمی / یک‌میلیون سال بعد ستاره‌ای جدید در آسمان زمین می‌درخشد

یک‌میلیون سال بعد ستاره‌ای جدید در آسمان زمین می‌درخشد

یک‌میلیون سال بعد ستاره‌ای جدید در آسمان زمین می‌درخشد

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-12-27 09:45:17Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comÿÿÿ³!۰’ÿ

دانش > فضا – همشهری آنلاین:
ساکنان زمین تا یک میلیون سال آینده می‌توانند شاهد طلوع ستاره‌ای از فاصله‌ای بسیار نزدیک از زمین باشند.

براساس گزارش گیزمودو، هم‌اكنون ستاره گلیزه ۷۱۰ در فاصله امن ۶۴ سال نوری از زمین قرار دارد، اما دانشمندان در سال ۱۹۹۹ دریافتند که این ستاره شبه‌خورشیدی با سرعت ۵۱ هزار کیلومتر در ساعت به سمت زمين در حرکت است و تا یک میلیون سال دیگر به فاصله ۰٫۲ سال نوری از زمین خواهد رسید.

گفته می‌شود که این ستاره از فاصله نزدیکی از سامانه خورشيدي عبور خواهد کرد اما محاسبات دقیق‌تر محققان لهستانی اين فاصله را به ۷۷ روز نوري كاهش داده‌است. این فاصله برای منحرف کردن مدار سیارک‌ها و شهاب‌سنگ‌های حاضر در ابر اوورت كافي خواهد بود و می‌تواند این سنگ‌های كيهاني را روانه زمين سازد.

اخترشناسان با محاسباتي كه با كمك رصدخانه فضایی گایا انجام داده‌اند،‌محاسباتي كه که ۱۰ برابر دقیق‌تر از محاسبات پيشين هستند، موفق به اين پيش‌بيني شده‌اند كه با اين وجود هنوز احتمال ۵۰ درصد خطا وجود دارد.

ابر اوورت در فاصله ۰٫۸ تا ۳٫۱۶ سال نوری از خورشید قرار دارد و میلیاردها سیارک، شهاب‌سنگ و اجسام ریز کیهانی در آن وجود دارند ستاره گيليزه ۷۱۰ مي‌تواند باعث انحراف مسیر آن‌ها شود. به تصور دانشمندان، گلیزه ۷۱۰ ممکن است حدود ۰٫۱ درصد یا ۱۰۰ میلیون جسم را از ابر بیرون کشیده و تعداد زیادی را به سمت داخل سامانه خورشيدي منحرف کند که منجر به بارش‌های شهابی و ظهور سالانه ده‌ها دنباله‌دار جدید برای چند میلیون سال آینده خواهد شد.

برخی محققان معنقدند وقوع رويدادي مشابه درحدود ۶۵ ميليون سال پيش مي‌توانسته باعث شهاب‌بارانی شده باشد که انقراض دایناسورها را در پی داشته است. اما این ستاره بسیار کوچکتر از گلیزه ۷۱۰ بوده است. از این رو، فاصله آن تا زمین می‌تواند نشانگر درخشان‌ترین و سریع‌ترین جسم در آسمان و قوی‌ترین رویارویی مختل کننده در آینده و تاریخ سامانه خورشيدي باشد.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم.جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار