Paste your Google Webmaster Tools verification code here
چهارشنبه , ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
عناوین خبر
خانه / گیلان / کاهش آب ورودی به سد سفیدرود/ضرورت احداث ۲۲ سد در گیلان

کاهش آب ورودی به سد سفیدرود/ضرورت احداث ۲۲ سد در گیلان

کاهش آب ورودی به سد سفیدرود/ضرورت احداث ۲۲ سد در گیلان

کاظم لطفی، مدیر عامل آب منطقه ایی گیلان امروز (۲۳ اسفند) در شورای حفاظت آب استان در استانداری با اشاره به سدهای در حال احداث استان بیان کرد: سد شهر بیجار در شهرستان رودسر در سال ۹۴ مورد بهره برداری موقت قرار گرفت و هم اکنون دارای ۸۸ درصد پیشرفت فیزیکی است که امیدواریم تا اوایل سال ۹۷ به بهره برداری کامل برسد.

 

وی با اشاره به سد پلرود در رودسر از پیشرفت ۶۱ درصدی آن خبر داد و افزود: این پروژه طی یکسال اخیر با پیشرفت ۲۰ درصدی همراه بوده و سال ۹۸ آماده بهره برداری است.

 

لطفی زمان هدف گذاری شده برای افتتاح سد شفارود را سال ۹۸ اعلام کرد و بیان داشت: سد دیورش رودبار که تامین کننده آب پنج شهرستان است تنها ۱۱ درصد پیشرفت دارد که تا پایان سال ۹۶ پیشرفت ۶۰ درصدی برای آن هدف گذاری شده است.

 

وی در ادامه با اشاره به سدهای لاستیکی که یکی از موفقیت های استان در مدیریت منابع آبی جلگه است افزود: هفت سد لاستیکی در گیلان در حال احداث است.

 

لطفی حجم آب در آب بندان های استان را ۱۵۰ میلیون مترمربع اعلام کرد و گفت: گیلان دارای ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر انهار است که هزار کیلومتر آن نیازمند لایروبی است.

 

وی در ادامه میزان مصرف آب استان در سال ۹۵ را سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب اعلام و بیان کرد: تا پایان برنامه ششم توسعه میزان مصرف آب در کاربری های کشاورزی باید به سه میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب برسد که نیازمند تامین زیرساخت های اساسی است.

 

لطفی با تاکید بر احداث ۱۲ سد کوتاه در استان جهت مدیریت منابع آب تصریح کرد: همچنین باید ۱۰ سد لاستیکی تا پایان برنامه ششم در بستر جلگه احداث شود تا پرونده فعالیت های سازه ایی ذخیره آب استان به اتمام برسد.

 

وی حجم مخزن آب شرب را ۶۵ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: در زمینه تامین آب شرب استان مشکلی نداریم.

 

لطفی اذعان کرد: در حال حاضر ۱۰ هزار کیلومترمربع پوشش برف در حوزه آبریز سد سفیدرود وجود دارد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲٫۵ برابر کاهش داشته و همین امر موجب کاهش میزان ورودی آب به سد سفیدرود شده و یکی از تهدیدات آب زراعی است.

 

وی از تجهیز ۴۰ درصدی ایستگاه های پمپاژ استان خبر داد و افزود: جهت تجهیز این ایستگاه ها نیازمند ۲۵ میلیارد تومان اعتبار هستیم.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

رفتن به نوار ابزار