شنبه , ۵ اسفند ۱۳۹۶
عناوین خبر
خانه / اقتصادی / اقتصاد داخلی / پیش‌بینی حال و هوای بورس قبل از انتخابات

پیش‌بینی حال و هوای بورس قبل از انتخابات

پیش‌بینی حال و هوای بورس قبل از انتخابات

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-04-08 15:43:41Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

اقتصاد > تجاری – مالی – آمار‌ها نشان می‌دهد شاخص بورس یک‌ماه قبل از انتخابات به‌طور میانگین در حدود ۵ درصد رشد می‌کند و انتظار می‌رود این رویه در سال‌جاری هم تکرار شود.
به گزارش همشهري، دوازدهمين انتخابات رياست‌جمهوري جمعه ۲۹ارديبهشت‌ماه برگزار مي‌شود. مطابق سنت هر دوره همزمان با انتخابات رياست‌جمهوري بازار‌ها نيز دچار تغيير مي‌شوند. اكنون اين پرسش مطرح است كه بازار سهام چه واكنشي به انتخابات رياست‌جمهوري از خود نشان خواهد داد؟

آمار‌ها نشان مي‌دهد سنت دوره‌هاي قبلي انتخابات رياست‌جمهوري اين بار نيز در حال تكرار است. شاخص كل فرابورس از ابتداي سال تاكنون در مدت كوتاهي ۲درصد رشد كرده و شاخص بورس نيز دست‌كم نيم درصد افزايش يافته است اما پرسش واضح‌تر اين است كه مقدار رشد شاخص بورس قبل از انتخابات چقدر خواهد بود و آيا اين روند بعد از انتخابات هم ادامه خواهد يافت؟

بازده ۵درصدي سهامداران قبل از انتخابات
آمار‌هاي موجود از وضع شاخص بورس در طول ۴دوره انتخابات رياست‌جمهوري يعني از سال ۱۳۸۰تاكنون نشان مي‌دهد سهامداران به‌طور ميانگين يك‌ماه قبل از انتخابات ۵درصد بازده به‌دست مي‌آورند، البته در برخي دوره‌ها حتي مقدار بازده سرمايه‌گذاران به مرز ۷٫۵درصد هم رسيده است. در سال ۱۳۸۰زماني كه محمد خاتمي براي دومين دوره به‌عنوان رئيس‌جمهور انتخاب شد بازار سهام واكنش مثبتي نشان داد و بعد از آن تا مرز ۱۳هزارو ۸۵۰واحد در مرداد‌ماه سال ۱۳۸۳رسيد درحالي‌كه قبل از آن شاخص بورس در محدوده ۳۲۰۰واحد قرار داشت.

انتخابات سال ۱۳۸۰درتاريخ ۱۸خرداد‌ماه برگزار شد. يك‌ماه قبل از اين تاريخ يعني ۱۸ارديبهشت ماه شاخص بورس در محدوده ۳۲۵۷واحد قرار داشت اما بعد از آن تا زمان برگزاري انتخابات، شاخص جمعا ۱۲۸واحد رشد كرد و يك روز بعد از مشخص شدن نتايج انتخابات رياست‌جمهوري شاخص بورس به محدوده ۳۳۸۵واحد رسيد. در اين مدت سهامداران به‌طور ميانگين ۴درصد بازده به‌دست آوردند.

بازده دوره نهم
۴سال بعد وقتي بازار سهام با يك نامزد ناشناخته در رقابت انتخابات رياست‌جمهوري، يعني محمود احمدي‌نژاد روبه‌رو شد، ابتدا به او واكنش منفي نشان داد و بعد از آن بار ديگر در مسير رشد قرار گرفت اما حتي در زمان انتخابات نهم رياست‌جمهوري هم، شاخص بورس هر چند بسيار اندك، بازهم رشد كرد. اين انتخابات در ۲۷خرداد‌ماه برگزار شد و دراين تاريخ شاخص بورس كه يك‌ماه قبل از آن در محدوده ۱۲هزارو ۶۲۵واحد قرار داشت به ۱۲۶۴۳واحد رسيد. البته دوره نزول شاخص خيلي قبل‌تر يعني از تابستان سال قبل شروع شده بود.

بازده دوره دهم
در دوره دهم انتخابات رياست‌جمهوري كه در سال ۱۳۸۸برگزار شد بازار يك‌ماه قبل با رشد زيادي مواجه شد و اين رشد بعد از آن هم ادامه يافت. در اين دوره تلاطم‌هاي سياسي پس از انتخابات هم نتوانست تأثير چنداني بر روند مثبت بازارسهام برجاي بگذارد زيرا بازار سهام با توجه به افزايش قيمت نفت تا سطح ۱۰۰دلار و اعمال سياست‌هاي تورم‌زا خيالش راحت بود كه شاخص همچنان رشد خواهد كرد.

در اين دوره شاخص بورس تهران توانست يك‌ماه قبل از انتخابات تا سطح ۷٫۵درصد رشد كند. انتخابات‌۸۸ در روز جمعه ۲۲خرداد‌ماه برگزار شد. يك‌ماه قبل از آن يعني در ۲۲ارديبهشت‌ماه شاخص بورس در محدود ۸هزارو ۹۶۸واحد قرار داشت اما يك روز بعد از انتخابات اين شاخص به مرز ۹هزارو ۳۶۵واحد رسيد. در اين دوره شاخص بورس ۶۶۷واحد رشد كرد و سهامداران به‌طور ميانگين ۷٫۵درصد بازده به‌دست آوردند.

بازده دوره يازدهم
دوره يازدهم رياست‌جمهوري كه با پيروزي حسن روحاني به پايان رسيد شاخص بورس هيجان زيادي داشت، كشور از يك سو با تحريم‌هاي بين‌المللي مواجه بود و از سوي ديگر نشانه‌هاي ركود تورمي در اقتصاد ايران از سال قبل كاملا نمايان شده بود، حتي تلاطم‌هاي اقتصادي مربوط به نرخ دلار و قيمت مسكن علائم تازه‌اي را از يك شرايط بي‌ثبات اقتصادي ظاهر كرده بود اما با وجود اينكه بازار سهام تحت‌تأثير انتخابات و تغيير دولت ۶درصد رشد كرد، اين رشد تا ۱۵دي‌ماه همان سال ادامه يافت.

در اين مدت شاخص بورس ۲۴۹۴واحد رشد كرد و از ۴۴هزارو ۱۲۹واحد به ۴۶هزارو ۶۲۳واحد رسيد؛ با اين حساب سهامداران توانستند در زمان انتخابات يازدهم رياست‌جمهوري به‌طور ميانگين ۵٫۶درصد بازده به‌دست آورند. روند رشد بازار سهام در سال ۱۳۹۲در همين‌جا متوقف نشد؛ به‌طوري كه در ۱۵دي‌ماه شاخص بورس به بالاترين نقطه تاريخي خود يعني ۸۹هزارو ۵۰۰واحد رسيد اما بعد از آن شروع به نزول كرد و اكنون در محدوده ۷۷هزارو ۵۰۰واحد قرار دارد.

انتظار براي تكرار تاريخ
سرمايه‌گذاران انتظار دارند رويه سال‌هاي قبل رياست‌جمهوري در سال ۱۳۹۶هم تكرار شود و شاخص بورس قبل از انتخابات رياست‌جمهوري رشد كند.به‌نظر مي‌رسد مطابق دوره‌هاي قبلي در اين دوره نيز شاخص به‌طور ميانگين دست‌كم يك‌ماه قبل از انتخابات ۵درصد رشد كند. همچنين اين احتمال وجود دارد كه روند صعودي شاخص با توجه به پيش‌بيني‌هايي كه در مورد افزايش رشد اقتصادي ايران از سوي دولت ارائه شده ادامه پيدا كند.

بانك جهاني هم پيش‌بيني كرده است كه اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۷دوره بهبود را سپري خواهد كرد و اقتصاد ايران نيز همگام با اقتصاد جهاني رشدي بيش از ۵درصد را تجربه كند. با چنين رويه‌اي و با توجه به آنكه تحليلگران پيش‌بيني مي‌كنند دولت در سال‌جاري قدري از فشار سياست‌هاي انقباضي در عرصه اقتصاد كم كند اين احتمال مي‌رود كه روند رو به رشد شاخص بورس بعد از انتخابات هم ادامه پيدا كند اما در عين حال فعالان بازار سهام نگران نرخ بازده اوراق بدهي و اثر آن روي بازار سهام هستند.

هم‌اكنون نرخ سود اوراق بدهي در بازار سهام در محدوده ۲۶درصد است. كارشناسان مي‌گويند اين نرخ مي‌تواند آينده بازار را در سال ۹۶ترسيم كند چرا كه سرمايه‌گذاران ترجيح مي‌دهند با تحمل ريسك كمتر در اين بازار سرمايه‌گذاري كنند.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم.جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار