یکشنبه , ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
عناوین خبر
خانه / روزنامه کیهان / واردات ۳ میلیارد دلاری قاچاق از مناطق آزاد در برابر صادرات یک میلیارد دلاری

واردات ۳ میلیارد دلاری قاچاق از مناطق آزاد در برابر صادرات یک میلیارد دلاری

واردات ۳ میلیارد دلاری قاچاق از مناطق آزاد در برابر صادرات یک میلیارد دلاری

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پارسال ۳ میلیارد دلار قاچاق و ۳ میلیارد دلار واردات در مقابل یک میلیارد دلار صادرات در مناطق آزاد صورت گرفته یعنی نسبت صادرات به جمع واردات و قاچاق یک ششم بوده است.

رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ارتباط تلفنی با یک برنامه تلویزیونی گفت: از ۵۵۸ هزار و ۷۵۰ هکتار در بیش از ۲۰ سال ۷ هزار و ۸۷۳ هکتار مجموع اراضی صنعتی واگذار شده در مناطق آزاد بوده است.
وی ادامه داد: ۳۶ هزار هکتار جانمایی شده و ۲۵ درصد آن واگذاری شده است.
زارع افزود: در مجموع یک و
۴ دهم درصد کل مجموع محدوده جغرافیای مناطق آزاد برای اراضی صنعتی واگذاری شده است اما متناسب با آن رشد اقتصادی نداشته است.
وی با بیان اینکه رشد اقتصادی مناطق آزاد یک سوم سرزمین اصلی است، گفت: مناطق آزاد پارسال ۶۰۰ میلیون دلار صادرات و ۴۰۰ میلیون دلار صادرات مجدد داشت که این در مقایسه با ۴۲ میلیارد دلار صادرات کل کشور ناچیز است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: در دوره قبل، زمین‌هایی به قیمت متری ۵ هزار تومان در مناطق آزاد واگذار شده و یک اقلیت رانت خوار و تضعیف بومی‌ها نتیجه این کار بوده است.
زارع ادامه داد: در مناطق آزاد، پارسال ۳ میلیارد دلار قاچاق و
۳ میلیارد دلار واردات در مقابل یک میلیارد دلار صادرات صورت گرفته یعنی نسبت صادرات به جمع واردات و قاچاق یک ششم بوده است. وی گفت: سازمان سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی در وزارت امور اقتصادی مکمل مناطق آ‍زاد هستند و این یکی از علل موافقتم، با الحاق مناطق آزاد به این وازتخانه بوده است.
زارع افزود: وزیر می‌تواند به روسای مناطق آزاد تفویض اختیار کند و رئیس‌منطقه آزاد با اختیارات فعلی بر دیگر دستگاه‌های اجرایی مستقر در این منطقه مشرف شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: مدیران مناطق آزاد همیشه از منظر سیاسی انتخاب می‌شوند و مدیران اقتصادی انتخاب نمی‌شود.
زارع افزود: آمارهای ما بر اساس آمارهای مناطق آزاد است که به کمیسیون اقتصادی در مجلس ارائه شده است.
وی گفت: در همه دوره‌ها برخی مدیران عامل مناطق آزاد برای مدیر شدنشان هزینه کردند و پول پرداختند.
زارع با بیان اینکه تراز تجاری ما در مناطق آزاد برای سال گذشته منفی ۵ میلیارد دلار بوده است، افزود: مناطق آزاد موجب تضعیف اقتصاد ملی و کاهش درآمدهای عمومی دولت شده‌اند.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: اگر این مناطق زیر نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی برود در نتیجه بر سایر دستگاه‌ها مشرف نیست و دستگاه‌های زیر مجموعه وزارتخانه‌های دیگر در مناطق آزاد نمی‌پذیرند که زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی بروند.
وی با اشاره به اینکه این استدلال که هدف نمایندگان از این کار، نظارت بر مناطق آزاد بوده است هم صحیح نیست، گفت: دیوان محاسبات مجلس شورای اسلامی در زمان دولت یازدهم همه مناطق آزاد را بررسی و گزارشات خود را ارسال کرد که حتی یکی مورد از آن گزارش منفی نبوده است و این افتخار آمیز است.
ترکان افزود: بازرسی کل کشور ۳۵ مرتبه از مناطق آزاد بازدید و بازرسی کرده است، آیا این نظارت‌ها کافی نیست؟
وی ادامه داد: تنها دوره‌ای است که همه اطلاعات مناطق آزاد بر روی سایت وجود دارد و هیچ رانتی برای واگذاری زمین‌ها وجود ندارد و همه چیز شفاف است همین دوره است.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با انتقاد از سخنان آقای زارع دیگر مهمان تلفنی این برنامه گفت: ۳ میلیارد دلار واردات از طریق مناطق آزاد برای سرزمین اصلی انجام شده و نه برای مناطق آزاد.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار