شنبه , ژانویه 28 2023
آخرین خبرها
خانه / گیلان / هشتمین عمل کاشت حلزون در گیلان بر روی دختری یک ساله انجام شد
هشتمین عمل کاشت حلزون در گیلان بر روی دختری یک ساله انجام شد

هشتمین عمل کاشت حلزون در گیلان بر روی دختری یک ساله انجام شد

هشتمین عمل کاشت حلزون در گیلان بر روی دختری یک ساله انجام شد

هشتمین عمل جراحی کاشت حلزون به یمن وجود پربرکت امام هشتم شیعیان حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، در مرکز آموزشی درمانی امیرالمومنین رشت، بر روی دختری یک ساله، انجام گرفت و برگ دیگری از سند افتخار استان رقم خورد.

کاشت حلزون یکی از موفق‌ترین درمان‌های پزشکی و تنها شکل از درمان‌های پزشکی است که می‌تواند با استفاده از تحریک الکتریکی عصب شنوایی، شنوایی را به فرد ناشنوا بازگرداند. از حدود ۴۰ سال پیش که این عمل برای اولین بار در دنیا معرفی شد، تا کنون پیشرفت‌های شگفتی در پروتزهای جراحی بوجود آمده است و موسسه‌های تجاری و تحقیقاتی سالانه میلیون‌ها دلار را صرف مطالعات فنی، پزشکی و عصب شناختی کاشت حلزون می‌کنند.

طبق آمارهای موجود، تعداد افرادی که تا سال ۲۰۱۶ میلادی در سراسر جهان برای آن‌ها کاشت حلزون انجام شده است، ۶۰۰ هزار نفر بوده و در حال حاضر این رقم نزدیک به یک میلیون نفر رسیده است.

کاشت حلزون شنوایی از سال ۱۳۷۱ هجری شمسی در ایران آغاز شد و از آن زمان تا پایان سال ۱۳۹۸، تعداد ۱۱۷۶۰ عمل کاشت حلزون در مراکز کاشت حلزون سراسر کشور انجام شده است. درحال حاضر سالیانه حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کاشت حلزون در ایران انجام می‌شود. به دلیل حساسیت بسیار بالا و پیچیدگی‌های موجود در عمل کاشت حلزون و فرآیندهای بعد از آن، ایجاد مراکز جدید در کشور به سختی ممکن بوده و با اجرای برنامه ریزی‌های بسیار دقیق همراه است.

گفتنی است؛ پس از سال‌ها پیگیری و فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم، دانشگاه علوم پزشکی گیلان و گروه گوش و حلق بینی موفق شد تا چهاردهمین مرکز کاشت حلزون کشور را در استان گیلان راه اندازی نماید. مرکز ارزیابی و توانبخشی کاشت حلزون گیلان (آوای کاسپین) در ۲۶ دی ماه ۹۷، مجوز فعالیت خود را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرد و در ۱۱ بهمن همان سال، رسماً فعالیت خود را در فاز توانبخشی بعد از عمل آغاز کرد و انجام عمل جراحی از ۲۹ خرداد سال جاری در این مرکز آغاز شده است و تا امروز تعداد هفت عمل جراحی کاملا موفق روی کودکان ناشنوای ۱ تا ۴ سال بومی استان به انجام رسیده است.