یکشنبه , سپتامبر 25 2022
آخرین خبرها
خانه / اجتماعی / ممنوعیت فصلی واردات برنج به طور کامل رفع نشده/امکان ترخیص برخی از محموله ها
ممنوعیت فصلی واردات برنج به طور کامل رفع نشده/امکان ترخیص برخی از محموله ها

ممنوعیت فصلی واردات برنج به طور کامل رفع نشده/امکان ترخیص برخی از محموله ها

دبیرانجمن واردکنندگان برنج با اشاره به اینکه ممنوعیت فصلی واردات برنج در سالجاری به طور کامل رفع نشده است، گفت: قرار است آن بخش از محموله های برنج وارداتی که تا قبل از ۳۱ شهریور وارد کشور شده اند، امکان ترخیص از گمرکات را داشته باشند.

مسیح کشاورز در پاسخ به این سوال که آیا ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری به طور کامل لغو شده است یا خیر؟  گفت: یک ماه پیش ستاد تنظیم بازار در مصوبه ای موافقت خود را با برداشت ممنوعیت فصلی واردات برنج اعلام کرد که با مخالفت وزارت جهاد کشاورزی مواجه شد.

وی ادامه داد:بعد از آن نیز ستاد تنظیم بازار وظیفه اجرای این مصوبه را برعهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشت که تاکنون هیچ اقدامی در این راستا از سوی این وزارتخانه انجام نشده است. حتی مکاتبات بسیاری نیز در این زمینه انجام دادیم که کشور ممکن است با کمبود برنج خارجی مواجه شود ولی پاسخی دریافت نکردیم.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اضافه کرد: از دبیر ستاد تنظیم بازار درخواست کردیم که چون این ممنوعیت برداشته نشده حداقل برای گمرکاتی مانند زاهدان و برخی از گمرکات چابهار که ممکن است به دلیل کرونا و شرایط آب و هوایی و … امکان سرویس دهی نداشته باشند، تدابیری اتخاذ شود. زیرا ممکن است بارهایی که قبل از دوره ممنوعیت وارد کشور شده اند به دلیل این مسائل وارد دوره ممنوعیت شوند و امکان ترخیص هم فراهم نشود که در این صورت هم کشور دچار کمبود برنج خواهد شد و هم واردکنندگان مجبور به پرداخت هزینه های زیاد دموراژ و انبارداری می شوند.

وی تصریح کرد: در نهایت این موضوع با وزیر مطرح شد و مقرر شد کسانی که بارهایشان قبل از ۳۱ تیرماه به کشور می رسد و ممکن است وارد دوره ممنوعیت شوند، امکان ترخیص داشته باشند. این رفع ممنوعیت فقط شامل این بخش می شود و امکان سفارش و واردات  همچنان در دوره ممنوعیت وجود نخواهد داشت.