یکشنبه , سپتامبر 25 2022
آخرین خبرها
خانه / گیلان / معاون صنایع‌دستی گیلان خبر داد:تایید آثار سه هنرمند رشتی‌دوزی به عنوان آثار فاخر کشور
معاون صنایع‌دستی گیلان خبر داد:تایید آثار سه هنرمند رشتی‌دوزی به عنوان آثار فاخر کشور

معاون صنایع‌دستی گیلان خبر داد:تایید آثار سه هنرمند رشتی‌دوزی به عنوان آثار فاخر کشور

به گزارش پایگاه خبری همیارمردم ، فرزاد رشیدی، معاون صنایع‌دستی گیلان از انتخاب آثار سه هنرمند رشتی‌دوزی به عنوان آثار فاخر کشور خبر داد، افزود: معیار انتخاب آثار جهت معرفی برای انجام ارزیابی‌های کارشناسان حوزه توسعه و ترویج، امکان نمایش آن در موزه‌ها و وجود ابریشم طبیعی و وجود نقش‌های منحصر به فرد بوده است.
معاون صنایع‌دستی گیلان از انتخاب آثار سه هنرمند رشتی‌دوزی به عنوان آثار فاخر کشور خبر داد.

فرزاد رشیدی با اعلام این خبر گفت: معیار انتخاب آثار جهت معرفی برای انجام ارزیابی‌های کارشناسان حوزه توسعه و ترویج، امکان نمایش آن در موزه‌ها و وجود ابریشم طبیعی و وجود نقش‌های منحصر به فرد بوده است.

رشیدی تصریح کرد: یکی از این آثار مانتو رشتی‌دوزی شده با استفاده از الیاف طبیعی و طراحی خانم عالیه صادقی است که طراحی و اجرای آن توسط این هنرمند رشتی‌دوزی و با الهام از طرح‌های سنتی بوده است. این اثر با استفاده از میل و روش سنتی، با رنگ پس‌زمینه آبی آسمانی طراحی شده است که تلاش شده برای ایجاد رنگ‌های به کاررفته در این اثر، از رنگ‌های با منشاء گیاهان محلی مانند رناس، نیل و برگ‌مو استفاده شود.

معاون صنایع‌دستی گیلان افزود: اثر خانم شیما رهبریار با نام «ترنگ تاجی» با حاشیه‌های تودرتو و وزن ۲ کیلوگرمی، با ابعاد ۵/۱ در ۲ متر با استفاده از پارچه ماهوت، دیگر اثر تایید شده فاخر بوده که توسط این هنرمند رشتی‌دوزی دوخته شده است.

فرزاد رشیدی افزود: سومین اثر فاخر رشتی‌دوزی مریم نژادشعبانی با نام «مجمعی هشت‌تاج» با ابعاد ۵/۱ در ۵/۱ متر و با استفاده از پارچه ماهوت است.

شایان ذکر است شهر رشت در سال جاری با تلاش‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان به عنوان شهر ملی رشتی‌دوز انتخاب شده است