چهارشنبه , فوریه 1 2023
آخرین خبرها
خانه / گیلان / مشارکت ستودنی مردم گیلان در بازسازی حرمین در عراق؛ طرح «بنای نور» اجرایی می‌شود
مشارکت ستودنی مردم گیلان در بازسازی حرمین در عراق؛ طرح «بنای نور» اجرایی می‌شود

مشارکت ستودنی مردم گیلان در بازسازی حرمین در عراق؛ طرح «بنای نور» اجرایی می‌شود

به گزارش همیار مردم مجید دوهندو صبح امروز در نشست خبری ستاد عتبات عالیات استان گیلان با اشاره به وظایف و مأموریت‌های این ستاد اظهار داشت: سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی بنیانگذار ستاد بازسازی عتبات عالیات است و یکی از کارهای بزرگ ایشان محسوب می‌شود.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات گیلان گفت: تا قبل از فروپاشی رژیم بعث عراق، زیارت حرم اهل‌بیت(ع) در عراق برای دلباختگان به امامت و ولایت بسیار سخت بود و در مظلومیت زیادی به‌سر می‌بردند اما بعد از فروپاشی رژیم بعث، مردم توانستند راحت‌تر به زیارت حرمین مشرف شوند.

دوهندو با اشاره به سفر سردار شهید سلیمانی به عراق و تصمیم به تاسیس ستاد بازسازی عتبات عالیات توسط ایشان افزود: سردار شهید سلیمانی در سفر به عراق شاهد مظلومیت حرمین بود و ایشان توانست ستاد عتبات عالیات را در ایران تاسیس و ساختار آن را شخصاً زیر نظر بگیرد.

وی دو مأموریت‌ راهبردی ستاد بازسازی عتبات عالیات در خارج و داخل از کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: مسئولیت بازسازی و ساخت حرمین در عراق یکی از ماموریت‌های این ستاد به شمار می‌رود و در این راستا یک سری افراد متخصص در کربلا، نجف و سامرا توانستند مسئولیت مرمت و بازسازی پروژه‌های عظیمی را برعهده بگیرند.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات گیلان با بیان اینکه مردم ما در هر شرایطی پای دین، امامت و ولایت هستند و در این راه جان‌ها و مال‌ها فدا کردند خاطر نشان کرد: در جنگ تحمیلی با توجه به 2 مقوله توسل و توکل توانستیم پیروز شویم و معتقدیم در ایام کرونا هم با توسل، توکل و تلاش می‌توان بر مشکلات فائق آمد و موفق شد.

دوهندو استفاده از تمام ظرفیت‌های یک استان برای جمع‌آوری نذورات مردمی جهت بازسازی و ساخت حرمین اهل‌بیت(ع) در عراق را به‌عنوان راهبرد دوم ستاد بازسازی عتبات عالیات برشمرد و تصریح کرد: بسیاری از مردم داوطلبانه نذورات خود را اهدا می‌کنند و حتی افرادی هستند که حقوق و بخشی از املاک خود را در این راه وقف می‌کنند.

وی با اشاره به روش‌های جمع‌آوری نذورات اظهار داشت: یکی از روش‌ها به تناسب جمعیت هر استان است که هر نفر می‌تواند در سال 5 هزار تومان به این امر اختصاص دهد و دریافت سند افتخار به‌میزان کمک‌های انجام شده جزو روش دوم است.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات گیلان از اجرای طرح “بنای نور” خبر داد و گفت: برای اجرای این طرح، هماهنگی‌های لازم با بانک رسالت انجام شده و شخص می‌تواند از مبلغ یک میلیون تومان تا سقف 4 میلیون تومان به‌مقدار دلخواه به ستاد کمک کند و در این طرح مشارکت داشته باشد و مبلغ موردنظر به‌صورت وام به حساب ستاد واریز می‌شود و شخص اهداکننده نیز ماهی 17 هزار تومان قسط وام را پرداخت می‌کند.

دوهندو با بیان اینکه افراد می‌توانند با ارائه یک فتوکپی شناسنامه و کارت ملی در طرح ” بنای نور” مشارکت داشته باشند خاطرنشان کرد: این وام نیازی به ضامن ندارد و مبلغ اهدایی صرف بازسازی و ساخت حرمین اهل‌بیت(ع) در عراق می‌شود.

وی میزان مشارکت مردم در شرایط کرونا برای بازسازی حرمین اهل‌بیت(ع) در عراق با وجود اطلاع‌رسانی‌های اندک، مطلوب ارزیابی کرد و افزود: بسیاری از افراد حتی طلا، برنج، چای و کالاهای مختلف برای اهل‌بیت(ع) نذر کرده و اهدا می‌کنند.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات گیلان با اشاره به موکب‌های اربعین استان و خدمات‌رسانی ستودنی آن‌ها عنوان کرد: 18 موکب اربعین در این استان داریم که کاملاً‌ مردمی و ظرفیت بزرگی هستند و در ایام اربعین نیز از مرز آستارا تا مرز خسروی و کربلا و نجف استقرار پیدا کرده و علاوه بر پذیرایی و خدمات‌رسانی به زائران ایرانی و گیلانی، پذیرای زائران خارجی هم هستند.

دوهندو با بیان اینکه موکب‌های اربعین با تمام وجود و امکانات خود به مردم خدمات‌رسانی می‌کنند تصریح کرد: این موکب‌ها در خدمات‌رسانی به مردم سیل‌زده ایلام، خوزستان و حتی سیل اخیر تالش هم بسیار کوشیدند و توزیع بسته‌های معیشتی به‌صورت رایگان در ایام کرونا تنها گوشه‌ای از خدمات آنها بوده است.

وی با اشاره به طریقه صرف نذورات مردمی گفت: نذورات مردمی در داخل کشور تبدیل به وسایل موردنیاز و مصالحی همچون سیمان، آهن و امکانات شده و برای بازسازی و ساخت حرمین به عراق ارسال می‌شود و حتی نیروهایمان را از داخل کشور به عراق اعزام می‌کنیم.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات گیلان افزود: هم‌اکنون کار ساخت صحن عقیله بنی هاشم در کربلا، بازسازی گنبد حضرت سیدالشهدا(ع) در کربلا و صحن حضرت فاطمه زهرا(س) در نجف را برعهده داریم و قصد داریم پروژه‌ای به‌صورت مستقل نیز قبول کنیم.

به گزارش تسنیم، علاقه‌مندان و دلدادگان به اهل‌بیت(ع) که قصد مشارکت در طرح‌های بازسازی و ساخت حرمین مطهر در عراق را دارند می‌توانند مبالغ اهدایی خود را به شماره کارت 6037997599049757 بانک ملی، 5041721111189453 بانک رسالت و 5058017000000202 بانک کوثر واریز کنند.