چهارشنبه , فوریه 1 2023
آخرین خبرها
خانه / سیاسی / قالیباف: محل هزینه‌کرد درآمد تراکنش‌های بانکی و عوارض گمرکی مشخص نیست
قالیباف: محل هزینه‌کرد درآمد تراکنش‌های بانکی و عوارض گمرکی مشخص نیست

قالیباف: محل هزینه‌کرد درآمد تراکنش‌های بانکی و عوارض گمرکی مشخص نیست

رئیس مجلس محل هزینه‌کرد درآمدهای حاصل از سودها و تراکنش‌های بانکی و عوارض گمرکی را نامشخص و آن را عامل سوداگری توصیف کرد.

به گزارش همیارمردم محمدباقر قالیباف در دوازدهمین نشست شورای هماهنگی رؤسای کمیسیون‌ها و هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی که صبح امروز(دوشنبه، ۲۶ آبان ماه) برگزار شد با اشاره  به پیشنهاد ۵۰ تن از نمایندگان مجلس که روز گذشته تحت عنوان برخی احکام بودجه در صحن علنی به تصویب رسید اشاره کرد و گفت: این طرح به عنوان احکامی از بودجه سال ۱۴۰۰ نبوده و اصلاح ساختار بودجه نیست بلکه مواد این طرح برای تکمیل احکام سابق در قانون بودجه تدوین شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه احکام بودجه قرار است اصلاح ساختار بودجه را تسهیل کند، افزود: اصلاح ساختار بودجه نیز مبحث مهمی است و بودجه باید بدون کسری تدوین و تصویب شود تا منابع و هزینه ها با هم هماهنگ باشد.

رییس مجلس تاکید کرد: باید توجه کرد در شرایط حاضر، فروش نفت خام و فراورده های آن نمی تواند به عنوان درآمد مطمئنی باشد که در بودجه کشور لحاظ شود لذا باید گام های جدی در بحث اصلاح ساختار بودجه برداشته شود.

قالیباف ادامه داد: ظرفیت مالیاتی کشور بسیار بالا است و کمیسیون اقتصادی در حوزه CGT کاری را آغاز کرده که می تواند به عنوان گامی در حوزه اصلاح ساختار بودجه باشد و واردات و صادرات را تعیین تکلیف کند پس مجلس نباید خود با قرار دادن مأموریت های اضافی در زمان بررسی لایحه بودجه، بر کسری بودجه بیفزاید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حوزه ارز نیز علیرغم وجود ارز ۴۲۰۰ تومانی، هیچ تأثیری در تأمین کالاهای اساسی مردم نداشته است و مجلس باید نظارت جدی بر آن داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تفاوت نرخ فروش ارز باعث ایجاد درآمدی برای دولت شده که محل هزینه آن را نیز بر اساس اولویت های خود تعیین می کند که باعث بی عدالتی در بخش هایی می شود که بازنشستگان نمونه آن هستند.

در این نشست رؤسای کمیسیون ها و برخی اعضای هیأت رئیسه مجلس نیز به ارائه پیشنهاداتی درباره موضوعات مطرح شده پرداختند.