جمعه , ۲۹ تیر ۱۳۹۷
عناوین خبر
خانه / علمی / قورباغه‌ “شیطانی” ۷۰ میلیون سال پیش دایناسور می‌خورده است!

قورباغه‌ “شیطانی” ۷۰ میلیون سال پیش دایناسور می‌خورده است!

قورباغه‌ “شیطانی” ۷۰ میلیون سال پیش دایناسور می‌خورده است!

با توجه به یک مطالعه جدید، یک قورباغه باستانی که به قورباغه شیطانی شهرت دارد، دارای آرواره‌ای بوده که قدرت کافی را برای شکار کردن و خوردن دایناسورها و کروکودیل‌های کوچک داشته است.

به گزارش همیار مردم و به نقل از تک‌تایمز، یک تیم تحقیقاتی تخمین زده است که آرواره این قورباغه موسوم به “Beelzebufo ampinga” به اندازه‌ای قوی بوده تا بتواند دایناسورها و کروکودیل‌های کوچک را بخورد.

این قورباغه که “قورباغه شیطانی” نیز نامگذاری شده، در ماداگاسکار زندگی می‌کرده و خوشبختانه منقرض شده است.

این کشف عجیب حاصل مطالعه‌ای است که قدرت قورباغه‌های شاخدار آمریکای جنوبی را که نزدیکترین نوادگان این قورباغه هستند، تحلیل کرد.

قورباغه‌ها امروزه الهام بخش داستان‌های ترسناک نیستند، اما گونه‌های خاصی از قورباغه‌های شاخدار در آمریکای جنوبی موسوم به “Ceratophrys cranwelli”، بسیار تهاجمی هستند و می‌توانند حیواناتی را که هم اندازه آنها هستند، بخورند.

محققان تصور می‌کردند که با استفاده از “Ceratophrys cranwelli” به عنوان مدل، می‌توانند قدرت آرواره‌های “قورباقه شیطانی” را که ۶۵ تا ۷۰ میلیون سال پیش در ماداگاسکار زندگی می‌کردند، برآورد کند.

محققان برای این کار از سنسورهای اندازه گیری فشار روی قورباغه‌های کوچک شاخدار استفاده کردند. آنها می‌توانند با نیروی ۳۰ نیوتن یا حدود ۶٫۶ پوند گاز بگیرند.

محققان با استفاده از یک مدل تخمینی، بر این باورند که قورباغه‌های بزرگتر در آمریکای جنوبی فشار آرواره‌ای حدود ۵۰۰ نیوتن دارند که معادل نگه‌داشتن یک وزنه ۵۰ کیلوگرمی با یه انگشت است.

طبق این مدل تخمینی، محققان پیش‌بینی کرده‌اند که قدرت آرواره “Beelzebufo” حدود ۲۲۰۰ نیوتن است، می‌تواند با قدرت آرواره‌های شکارچیان مدرن مانند ببرها و گرگ‌ها مقایسه شود.

برای مقایسه باید بدانید که نیروی متوسط فک انسان و فشاری که دندان آسیاب وارد می‌کند، اندازه گیری شده است و تنها حدود یک سوم آن قدرت دارد.

محققان حدس می‌زنند که قورباغه‌های شیطانی بزرگتر قادر به خوردن دایناسورها و کروکودیل‌های‌ کوچک بوده‌اند.

تماشای یک قورباغه شیطانی در حالی که یک دایناسور یا تمساح را به دهان گرفته، بسیار شگفت انگیز و در عین حال وحشتناک است و ما می‌توانیم از این که قورباغه‌های شیطانی منقرض شده‌اند، نفس راحتی بکشیم.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار