یکشنبه , ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
عناوین خبر
خانه / اقتصادی / اقتصاد خارجی / صف‌های طولانی فروش در بورس پس از به ریاست رسیدن ترامپ

صف‌های طولانی فروش در بورس پس از به ریاست رسیدن ترامپ

صف‌های طولانی فروش در بورس پس از به ریاست رسیدن ترامپ

57341260

بازار سرمایه ایران پس از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، به شدت فروریخت به طوری که شاخص کل بازده نقدی و قیمتی نزدیک به ۱۵۰۰ واحد سقوط کرد و صف فروش به حدی بود که حجم معاملات عدد ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون را رد کرد.

به گزارش همیار مردم، در روزهای گذشته امیدها بر سر پیروزی حزب دموکرات در انتخابات آمریکا بیشتر شده بود به طوری که بازیگران بازار سرمایه ایران نسبت به این خبر واکنش مثبت نشان داده و شاخص کل توانسته بود تا آستانه ۸۰ هزار واحد بالا برود و شاهد صف‌های خرید باشیم. اما در حالی که بسیاری از کارشناسان معتقد بودند هیلاری کلینتون، رئیس جمهور آینده آمریکا خواهد بود، امروز به طور غیرمنتظره‌ای دونالد ترامپ برنده این انتخابات شد.

امروز مردم آمریکا به نامزد حزب جمهوری‌خواه رای دادند. او سابقا در فعالیت‌های انتخاباتی خود گفته بود برجام را قبول ندارد در نتیجه فعالان بازار سرمایه ایران بعد از شنیدن اخباری از انتخاب ترامپ نگران شدند و این نگرانی امروز در معاملات بورس اوراق بهادار تهران کاملا مشهود بود به طوری که شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار نزدیک به ۱۵۰۰ واحد ریسک و در تراز ۷۸ هزار و ۴۱۱ واحدی قرار گرفت.

صف فروش در برخی از نمادها به حدی بود که حجم معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران عدد یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون را نشان داد و ارزش معاملات به رقم ۲۹۱ میلیارد و ۱۹۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید. همچنین امروز شاخص کل فرابورس به صورت بی سابقه ۲۰.۱ واحد افت کرد و به عدد ۸۱۹.۲ رسید.

بازار سهام ایران در حالی به انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا واکنش منفی نشان می دهد که بازارهای جهانی نیز به این موضوع واکنش منفی نشان داده‌اند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران امروز در اولین واکنش نسبت به انتخاب ترامپ به خبرنگار ایسنا در این مورد گفت که اثرات این موضوع روانی است و به زودی بازار به تعادل خواهد رسید.

مدیرعامل فرابورس ایران هم در اظهار نظری مشابه معتقد بود که در فرابورس ایران صف‌های فروش دیده نشده و حجم معاملات چندان بالا نبود. در بازار سراسر قرمز امروز نماد معاملاتی فولاد مبارکه اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان و پالایش نفت بندرعباس بیشترین نقش منفی را در دما سنج بازار سرمایه گذاشتند.

امروز نماد معاملاتی شرکت ملی صنایع مس ایران بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص داد به طوری که در این نماد بیش از ۶۸ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۳ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

در آخرین روز معاملات این هفته بورس اوراق بهادار شامل چندین معامله کد به کد بود که از جمله آن‌ها می توان به معامله ۴۵ میلیون سهم بانک کارافرین به ارزش بیش از ۱۳ میلیارد تومان و معامله ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین به ارزش بیش از ۲۰ میلیارد تومان اشاره کرد.

دیگر معامله کد به کد امروز مربوط به شرکت سرمایه گذاری سایپا بود که در آن ۲۸ میلیون سهم به ارزش سه میلیارد و ۱۶۴ میلیون تومان و همچنین در گروه مدیریت سرمایه گذاری امید ۲۰ میلیون سهم به ارزش ۳ میلیارد و ۶۹۰ هزار سهم به کدهای درون گروهی کد به کد شد. علاوه در نماد شرکت فولاد خوزستان نیز ۱۴ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶ میلیارد تومان تنها در یک معامله درون گروهی مورد داد و ستد قرار گرفت.

ارزش معاملات فرابورس امروز به رقم ۳۸۷ میلیارد و ۵۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۲۳۵ میلیون و ۲۷۶ سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۳ هزار و ۵۸۴ نوبت داد و ستد بود.

ایسنا

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار