شنبه , ژانویه 28 2023
آخرین خبرها
خانه / بین الملل / شلیک تیرهای هشدار دهنده به سمت قایق های تندروی ایران از سوی یک کشتی آمریکایی
شلیک تیرهای هشدار دهنده به سمت قایق های تندروی ایران از سوی یک کشتی آمریکایی

شلیک تیرهای هشدار دهنده به سمت قایق های تندروی ایران از سوی یک کشتی آمریکایی

وزارت دفاع آمریکا با ادعای این که نیروی دریایی ایران خطر اشتباه محاسباتی یا تصادف را افزایش داده اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور در خلیج فارس با نزدیک شدن قایق های تندروی نظامی تیرهای هشدار دهنده به سمت‌شان شلیک کرده است.

به گزارش پایگاه خبری همیار مردم به نقل از نشریه پولیتیکو، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور روز دوشنبه تیرهایی هشدار دهنده به قایق های نظامی ایران در شمال خلیج فارس شلیک کرده است و این اولین مورد از چنین تنشی میان ایران و آمریکا در تقریبا چهار سال گذشته بوده است. 

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد: حدود ۸ شامگاه دوشنبه، سه قایق مسلح تندروی نظامی به سرعت به USS Firebolt قایق گشت زنی گارد ساحلی و Baronof  قایق گارد ساحلی  «تا فاصله ای غیر ضروری با قصدی نامعلوم نزدیک شدند و به فاصله ۶۸ یاردی کشتی ها رسیدند». 

نیروی دریایی آمریکا همچنین بیان کرد: شناورهای آمریکایی موقع رخ دادن این حادثه در حال انجام دادن عملیات های همیشگی شان در آب های بین المللی بودند. 
به ادعای نیروی دریایی آمریکا، تیم این شناورها هشدارهای متعددی از طریق رادیویی و دیگر طریق ها به قایق ها دادند اما قایق ها به مانور هایشان ادامه دادند و بعد گروه کشتی Firebolt تیرهای هشدار دهنده شلیک کرد و قایق های ایرانی دور شدند. 

این اولین باری است که نیروی دریایی آمریکا در تقریبا چهار سال اخیر به یک شناور ایرانی شلیک کرده است. 

نیروی دریایی آمریکا همچنین در این باره ادعا کرده که عملکرد نیروی دریایی ایران خطر اشتباه محاسباتی یا تصادف را افزایش داده و مطابق قوانین بین المللی حاکم بر عملیات های دریایی نبود.

نیروی دریایی آمریکا در ادامه اظهار کرد: نیروهای دریایی آمریکا همچنان هوشیار خواهند بود و آموزش دیده اند که رفتاری حرفه ای نشان دهند، در حالی که افسران فرمانده ما از حق اصلی عمل دفاعی برخوردارند.