سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۳۹۷
عناوین خبر
خانه / علمی / ساخت ابزار دیجیتالی برای اندازه‌گیری دامنه حرکت مفاصل ورزشکاران

ساخت ابزار دیجیتالی برای اندازه‌گیری دامنه حرکت مفاصل ورزشکاران

ساخت ابزار دیجیتالی برای اندازه‌گیری دامنه حرکت مفاصل ورزشکاران

محققان کشور ابزار دیجیتالی را برای اندازه‌گیری زوایا و دامنه حرکت مفاصل مختلف بدن ورزشکاران عرضه کردند.

به گزارش همیار مردم به نقل از ایسنا، یکی از آیتم‌هایی که در ارزیابی سیستم اسکلتی حائز اهمیت است، اندازه‌گیری زوایا و دامنه حرکت مفاصل مختلف بدن است.

امروزه متخصصین این حوزه از جمله پزشکان متخصص ارتوپدی، طب فیزیکی و توانبخشی، پزشکی ورزشی، فیزیوتراپ‌ها و متخصصان علوم ورزشی و تربیت بدنی از ابزار مختلفی مانند گونیامتر، خط کش منعطف، اینکلاینومتر، کایفومتر و اسپاینال ماوس برای این منظور استفاده می‌کنند.

هر کدام از این ابزارها دارای مزایا و معایبی هستند.

به منظور اندازه‌گیری دقیق دامنه حرکت مفاصل مختلف ورزشکاران، طی مطالعاتی محققان کشور توانستند ابزاری با عنوان “زاویه‌سنج و انحناسنج دیجیتال” تولید کنند. این ابزار نوعی زاویه‌سنج دیجیتالی است که زاویه انحنای ستون فقرات و نیز زاویه و دامنه حرکت مفاصل مختلف بدن را اندازه‌گیری می‌کند.

کاربرد اصلی این ابزار اندازه‌گیری و تعیین میزان انحنای قسمت‌های مختلف ستون فقرات، اندازه‌گیری زاویه مفاصل قسمت‌های مختلف بدن و اندازه‌گیری دامنه حرکت مفاصل مختلف بدن است.

این ابزار با بهره‌مندی از ۲ سنسور، زاویه و میزان انحنا را اندازه گیری می‌کند. از ویژگی‌های این محصول این است که در دو نوع با خط کش فلکسیبل (خاص تعیین انحنای ستون فقرات) و بدون خط کش طراحی و ساخته شده است.

با استفاده از نوع بدون خط کش‌ها علاوه بر تعیین انحنای ستون فقرات می‌توان زاویه مفاصل قسمت‌های مختلف بدن و اندام‌ها و دامنه حرکت آنها را نیز به راحتی اندازه‌گیری کرد.

هر دو نوع ابزار زاویه‌سنج قابلیت ذخیره‌سازی تمام اطلاعات را دارد و نیازی به ابزار جدا مانند کامپیوتر ندارند.

این وسیله از دقت اندازه‌گیری بسیار بالایی نسبت به سایر وسایل اندازه‌گیری موجود برخوردار است همچنین کار با آن بسیار آسان بوده و نیازی به آموزش خاصی ندارد.

به جهت اینکه این وسیله تماما در داخل کشور طراحی و ساخته شده است، هزینه‌ کمتری داشته و همچنین قابلیت اعمال تغییرات لازم حسب درخواست مشتری و نیاز بازار وجود دارد.

با توجه به دقت بالا،‌ روایی و پایایی مناسب از نظر علمی، قابلیت حمل و کم حجم بودن،‌ کارکرد آسان و قیمت مناسب تولید، پیش‌بینی می‌شود ظرف مدت کمی موقعیت خود را به عنوان یک محصول برتر در بازار تثبیت کند.

این طرح از سوی رضا سعیدی نیشابوری در فستیوال نوآوری‌های صنعت تجهیزات ورزشی و توانبخشی ارائه شده بود

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار