پنج شنبه , ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
عناوین خبر
خانه / اقتصادی / اقتصاد خارجی / رویترز: ایران بیش از ۱۳ میلیون بشکه نفت ذخیره شده‌اش را فروخت

رویترز: ایران بیش از ۱۳ میلیون بشکه نفت ذخیره شده‌اش را فروخت

رویترز: ایران بیش از ۱۳ میلیون بشکه نفت ذخیره شده‌اش را فروخت

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-07 09:42:56Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

اقتصاد > انرژی – همشهری آنلاین:
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع صنعتی و دیگر منابع اعلام کرد: ایران به لطف برنامه کاهش تولید اوپک که این کشور از اجرای آن مستثنی شده است، بیش از ۱۳ میلیون بشکه از نفت‌هایی را که مدت‌ها در تانکرها روی دریا انبار کرده بود، فروخت.
ايرنا به نقل از رویترز نوشت: در سه ماه گذشته، تهران تقریبا نصف نفتی را که در انبارهای شناور ذخیره کرده بود، فروخته است.

بر اساس اطلاعات دریافتی از پایگاه داده‌پردازی تامسون رویترز از جابه جایی محموله‌های نفتی، مقدار نفت ذخیره‌سازی شده ایران در انبارهای شناور از ۲۹٫۶ میلیون بشکه در آغاز ماه اکتبر (۱۰ مهر) هم‌اکنون به ۱۶٫۴ میلیون بشکه کاهش یافته است. بنا به این گزارش، سطح نفت ذخیره‌سازی شده ایران در انبارهای شناور خود در ابتدای سال ۲۰۱۶ معادل ۲۹٫۷ میلیون بشکه بوده است.

رویترز افزود: همچنین بنا به اعلام ۲ منبعی که جابجایی نفت‌کش‌ها را رصد می‌کند، هم‌اکنون نفت فروخته نشده ایران در ۱۲ تا ۱۴ تانکر ذخیره‌سازی می‌شود که این تعداد به جز حدود ۶۰ کشتی ناوگان حمل و نقل نفت این کشور است. تعداد تانکرهایی که ایران در تابستان گذشته به ذخیره‌سازی نفت اختصاص داده بود حدود ۳۰ فروند بود.

رویترز افزود، همچنین بر اساس اطلاعات دریافتی از منابعی که جابجا شدن نفت‌کش‌ها را رصد می‌کنند، مقصد نفت‌های فروخته شده ایران در ماه‌های اخیر، کشورهای آسیایی از جمله چین، هند، کره جنوبی و کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و فرانسه بوده است.

رویترز اعلام کرد: ایران همچنین تلاش دارد با استفاده از فرصت به دست آمده، به بازارهای نفت اروپا از جمله کشورهای واقع در مرکز و شرق این قاره نفوذ کند.

به نوشته خبرگزاری یادشده، رویترز نتوانسته است در این زمینه با شرکت‌های ملی نفت و نفتکش ایران مصاحبه کند.

به گزارش ایرنا، اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر) خود در وین برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها به بالا رفتن سطح قیمت‌ها کمک کند. ایران تا رسیدن سطح تولیدش به سطح پیش از تحریم، از اجرای این توافق مستثنی شد.

براساس این توافق، قرار است اوپک یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد. این قرارداد از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی (‌۱۲ دی) به مدت ۶ ماه اجرا می‌شود.

اوپک همچنین موفق شد در تاریخ ۱۰ دسامبر (۲۰ آذر)، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد. این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.

این نخستین توافق اوپک و غیراوپک از سال ۲۰۰۱ میلادی است.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم.جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار