شنبه , ۵ اسفند ۱۳۹۶
عناوین خبر
خانه / گیلان / رنج‌نامه صنعت مرغ گوشتی گیلان به محمدعلی نجفی / دریغ از یک وقت ملاقات با استاندار گیلان

رنج‌نامه صنعت مرغ گوشتی گیلان به محمدعلی نجفی / دریغ از یک وقت ملاقات با استاندار گیلان

رنج‌نامه صنعت مرغ گوشتی گیلان به محمدعلی نجفی / دریغ از یک وقت ملاقات با استاندار گیلان

رنج‌نامه صنعت مرغ گوشتی گیلان به نمایندگی از ۷۹۰ مرغدار خطاب به محمدعلی نجفی استاندار این استان نشان‌دهنده وضعیت نابسامان این صنعت است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، گیلان یکی از استان‌های برتر و پیشرو در بخش کشاورزی به‌ویژه تولید مرغ بوده و سهم این استان کوچک در تولید پروتئین مصرفی خانوار با توجه به ضریب تبدیل پایین به دلیل شرایط آب و هوایی و اقلیمی غیر قابل انکار و چشمگیر بوده و این مهم به دست نمی‌آید مگر با حجم سرمایه‌گذاری بالا و مشارکت چند هزار نفره کارگر و کارفرما که خود مولد و بستر قابل اتکا برای اشتغال پایدار است و بالغ بر٤٠ درصد از این تولید مرغ هر شب به خارج از استان به‌ویژه پایتخت کشور صادر می‌شود.

وضعیت نابسامان صنعت مرغداری گیلان موجب شده تا رضا ماشین‌چی نایب رئیس اتحادیه مرغداران گیلان این وضعیت را به صورت نامه‌ای سرگشاده خطاب به استاندار این استان نگارش کند.

ماشین‌چی خطاب به استاندار گیلان اظهار کرد: بدون هیچ مقدمه‌ای اصالتاً از جانب خود و نیابتاً به نمایندگی از ٧٩٠ مرغدار شریف و زحمتکش استان گیلان، رنج‌نامه صنعت مرغ گوشتی این استان سرسبز را برای حضرتعالی می‌نویسم.

همانطور که دولت در طول این سال‌ها یکی از بنیان‌های دفاعی خود را قوانین و مشکلات دولت‌های نهم و دهم می‌دانست، برای خوشایند همه ارکان دولت عنوان دارم به دلیل صدور مجوزهای بی‌رویه و بدون کارشناسی در گذشته با تولید بی‌رویه مرغ در استان و کشور مواجه هستیم و حال و روز این روزهای صنعت مرغداری خوب که نیست بلکه ناخوش احوال و بیمار است.

صنعتی که روزگاری یکی از صنایع مهم و تاثیرگذار و سود ده همراه با رونق اقتصادی و اشتغالزایی بود، مریض و ناتوان بوده و مرغداران و تولیدکنندگان شریف و پرتلاش که تمام عمر و سرمایه خود را برای به حرکت در آوردن چرخه صنعت صرف کرده بودند اکنون ورشکسته یا در حال ورشکستگی هستند.

از زمان حضور جنابعالی در رأس مدیریت استان به عنوان نماینده عالی دولت تدبیر و امید بارها از جانب مرغداران و تشکل‌های صنفی از جمله اتحادیه مرغداران، انجمن صنفی، تعاونی‌های مرغداران و یا از طریق نمایندگان ما در مجلس نهم و دهم از شما تقاضای دیدار و جلسه حضوری برای طرح و بررسی و حل مشکلات چه به صورت ارسال نامه کتبی و دیدار حضوری و تلفنی داشتیم اما دریغ از یک وقت ملاقات برای صنعت مرغداری استان گیلان!!!!

آقای استاندار؛
زمانی که قیمت مرغ ١٠٠ تومان به قیمت واقعی خود نزدیک می‌شود چندین سازمان و نهاد امنیتی و اداری از صنعت و معدن، تعزیرات حکومتی، جهاد کشاورزی، استانداری، پشتیبانی امور دام تا به خبر ۲۰٫۳۰ صداو سیما با فشار به تولید کنندگان با تاثیر بر روان مصرف کننده اعتراض خود را مبنی بر بالا رفتن و پر کشیدن مرغ اعلام می‌کنند.

اما این روزها که مرغداران با توجه به مشکلات عدیده از جمله بالا رفتن نرخ ارز و گران شدن نهاده‌های دامی از جمله ذرت، سویا، دارو، واکسن و کنسانتره‌ها و … و سودهای کمرشکن بانکی و موسسات مالی، بالا رفتن هزینه سوخت و حقوق و دستمزد و… عدم حمایت درست و منطقی شرکت پشتیبانی امور دام و … محصول تولیدی خود که همان مرغ نشسته بر سفره عزا و عروسی مردمان این سرزمین است را با ضرر و زیان بسیار عرضه می‌کنند و هیچ نهاد و مسؤولی حمایت مستقیم و تاثیر‌گذاری از ما ندارد.

اکنون در این روزهای بیماری صنعت مرغداری بحث آنفلوآنزای فوق حاد طیور وحشی و بومی و وجود کانون‌های آن در چند روستا و معدوم‌سازی طیور بومی مزید بر علت بوده و مشکلات دیگری بر مشکلات و معضلات موجود در این صنعت ایجاد کرده است.

اکنون سؤالاتی ذهن حقیر و همکارانم را درگیر کرده که جا دارد در این مجال از شما به دلیل پیشینه پربار حضور در عرصه‌های مدیریتی استان و جایگاه عالی فعلی بپرسم.

آیا در طول زمان تصدی استانداری گیلان از جانب دفتر و یا حوزه ریاست شما تقاضای شفاهی و کتبی ارائه شده حضوری یا ارسالی توسط نمابر که مکرراً تحویل شده به اطلاع شما رسیده، در صورت دریافت آیا لحظه‌ای به محتویات تقاضا توجهی داشته‌اید یا مستقیم به حوزه اقتصادی تحت امر خود ارجاع داده‌اید و از آنجا مستقیم به بایگانی هدایت شده است؟.

اعضای شورای حمایت از تولید کنندگان کشور و استان را که حتما می‌شناسید، آیا تا کنون از آنها پرسیده‌اید که مصوبات شما درباره تولیدکنندگان بخش کشاورزی و مرغداران چه است؟.

آیا به جز دیدار با فعالان بزرگ زنجیره تولید مرغ، با نمایندگان مرغداران و تشکل‌های رسمی آنها از جمله اتحادیه مرغداران نباید دیدار و گفت‌وگو داشته باشید و یا در جمع آنها حاضر شوید تا حداقل مانند استانداران سابق تنها شنونده دردهای آنها باشید؟.

آیا ضرورت ندارد نماینده عالی دولت در استان که از معدن تا برنج و چای و ابریشم و … مشاور موظف دارد از صنعت مرغداران استان حداقل یک مشاور غیر موظف و بدون حقوق داشته باشد تا حداقل هر ۶ ماه یکبار گزارش میدانی از وضعیت تولید این محصول راهبردی را روی میز خود ببیند؟.

آیا به عنوان مقام ارشد استان که سال‌ها تجربه معاونت و مسؤولیت در این استان را داشته‌اید، آمار و ارقامی از تعداد و حجم تولید و اشتغال پایدار و میزان عرضه و تقاضای این محصول و …. در ذهن یا دفتر خاطرات خود دارید که زمانی سکان استانداری گیلان را برای ارتقا یا بازنشستگی تحویل خدمتگزار دیگری می‌دهید یک نمودار از عملکرد و حمایت چند سال اخیر خود به این صنعت را هم ارائه کنید؟.

آیا مسؤولانی که همواره شعار حمایت از مصرف کننده از اندام و جوارحشان به گوش فلک می‌رسد و در جلسات متشکله در محضر شما آمار و ارقام خدمتی خود را ارائه می‌کنند و از حجم ذخیره مرغ منجمد و تولید مرغ گرم و نظارت بر کنترل قیمت گزارش می‌دهند یک بار پرسیده‌اید قیمت تمام‌شده مرغ برای مرغدار در مرغداری چقدر است، نخواستیم این آنالیز قیمت به ماه و هفته و روز ارائه شود در سال یک بار شنیدنش خالی از لطف نیست.

آیا مطلع هستید که ما از جمله استان‌های وارد کننده همه اقلام جیره غذایی این محصول تولیدی با بالاترین قیمت حمل و نقلی هستیم اما در عین حال امن‌ترین و بهترین استان برای تولید آن هستیم و آیا این روزهای به‌ویژه در جلسه اخیر با رئیس سازمان دامپزشکی برای بررسی آخرین وضعیت کنترل و پیشگیری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وحشی و بومی، وقتی مدعوین حاضر در جلسه را مشاهده کردید برای شما سؤال پیش نیامد که چرا نماینده تشکل‌ها و مرغداران «اتحادیه» حضور ندارند تا با حمایت حضرتعالی مشکلات خود را به گوش رئیس این سازمان برسانند؟.

جلسه‌ای که در آن اعلام شد در استان به ظاهر سرسبز ما ١٢ کانون آنفلوآنزای مرغی بومی وجود دارد و نگرانی شما در جلسه پرداخت خسارت معدوم‌سازی مرغ‌های بومی به کشاورزان بود، آیا یک لحظه دغدغه عدم جوجه‌ریزی مرغداران بابت شرایط خاص قرنطینه‌ای از سوی دامپزشکی را نداشتید و احساس نکردید حضور یک عضو از ٧٩٠ مرغدار استان لازم است تا در آن جلسه به شما این اطلاعات را بدهد که اگر این شرایط قرنطینه‌ای مانند استان‌های همجوار از ١٠ کیلومتر به ٥ کیلومتر کاهش نیابد موجب ضرر و زیان بیشتر مرغداران می‌شود و در ایام پایانی سال با کمبود تولید و عرضه مرغ گرم مواجه می‌شویم که نخستین تاثیر آن با افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت مرغ بروز می‌کند و به جز بحث بیکاری و … تنها همین بالا رفتن قیمت یکی از مهم‌ترین منابع تامین پروتئین همه اقشار ملت دغدغه شما و دیگر مسؤولان را بیشتر می‌کند.

آیا پس از این افزایش قیمت با چند مصاحبه و دستور و … مشکلی حل می‌شود، آیا به عنوان عالی‌ترین مقام استان اطلاع دارید متولی و حامی تولید کنندگان بخش کشاورزی به‌ویژه مرغداران کدام سازمان است:

جهاد کشاورزی؟
صنعت معدن؟
پشتیبانی امور دام؟
تعاون روستایی؟

یا حامی آنها تنها جیب پاره مرغداران و خانواده‌های مظلوم آنها هستند که در گرما و سرما شب و روز ١٢ ماه از سال را با گرفتاری آنها می‌سازند، ما بعنوان نمایندگان مرغداران، درد صنعت بیمار و صدای مظلومیت خود را چگونه باید به گوش شما و ریاست محترم جمهور و اعضای محترم دولت برسانیم؟؟؟

از طریق نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی که بارها در سنوات مختلف تماس‌هایی با حضرتعالی داشته‌ایم که تنها قول برگزاری جلسه در روزهای آتی نصیبمان شد و هنوز روز و مکان مورد نظر فرا نرسیده است.

آیا می‌دانید در نظام اقتصادی ما مرغداران به عنوان تولید کننده بخش کشاورزی و کشاورز شناخته می‌شویم
و از قدیم‌الایام کشاورزان کشور ما پس از پایان تولید و فروش محصول کشاورزی جشن خرمن و… می‌گیرند اما برداشت محصول ما آغازی برای قصه پر غصه ما است و از یک سو مواجه می‌شویم با عزای فروش مرغ پس از ٤٥ روز زحمت در بدترین شرایط و از سوی دیگر غم برگشت پول پس از ٨٠ روز در کنار پرداخت بدهی‌های کلان با سودهای بانکی و بازاری آن هم در صورت شرایط ایده‌آل و …

جناب آقای استاندار در پاسخ انتظار می‌رود بفرمایید تقاضای دیداری که با شما ارائه شده که با عنایت به مستندات موجود غیرقابل انکار است، آیا موضوعات قبلا بررسی و راه حلی برای این دریای مشکلات پیش‌بینی شده است یا اینکه کارشناسان تنها حل این معضلات را هم کشوری و کلان اعلام کرده‌اند و مستلزم اتحاد همه نهادها و تشکل‌ها دانسته‌اند؟.

همانطور که در بالا اشاره شد مازاد تولید را مهم‌ترین معضل این صنعت دانسته‌اند و تنها یک صفحه نوشته‌اند سراسر پاسخ‌های کلیشه‌ای تکراری دیگر …

آقای استاندار، از شما به عنوان مقام عالی اجرایی و مدیریتی گیلان که بومی استان هم هستید انتظار و تقاضای عاجل داریم حامی مرغداران مظلوم استان خود باشید و صدای غریبی، مظلومیت و ورشکستگی کشتی‌های به گل نشسته این صنعت را که یار مهربان دولت و ملت است و خود و خانواده‌های آنها نیز در این کشور زندگی می‌کنند و از این محصول تولیدی استفاده می‌کنند و در چرخه اشتغال و اقتصاد که همانا از تأکیدات ویژه مقام معظم رهبری بوده، تاثیر مستقیم دارند را به گوش مقام‌های بالاتر برسانید و در کمترین زمان ممکن دستور برگزاری جلسه‌ای متشکل از مدیران مرتبط استان و نمایندگان مرغداران با حضور ارزشمند شما را صادر فرمایید تا مشکلات بررسی و راه حل عاقلانه و منطقی کشف تا با درایت شما به سرمنزل مقصود برسیم.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم.جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار