چهارشنبه , ۲ اسفند ۱۳۹۶
عناوین خبر
خانه / علمی / راه‌اندازی صندوق‌های خطرپذیر در ۷ منطقه آزاد/سرمایه‌گذاری‌های جمعی در دستور کار صندوق نوآوری

راه‌اندازی صندوق‌های خطرپذیر در ۷ منطقه آزاد/سرمایه‌گذاری‌های جمعی در دستور کار صندوق نوآوری

راه‌اندازی صندوق‌های خطرپذیر در ۷ منطقه آزاد/سرمایه‌گذاری‌های جمعی در دستور کار صندوق نوآوری

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری شرکتی، خطرپذیر و جمعی را از برنامه‌های این صندوق نام برد و گفت: در سرمایه‌گذاری جمعی درصدد هستیم تا پول‌های اندک مردم بر روی یک فناوری خاص سرمایه‌گذاری شود.

به گزارش همیار مردم به نقل از  ایسنا، دکتر بهزاد سلطانی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری_ صنعتی و ویژه اقتصادی با صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برخی دستاوردهای علمی محققان دنیا افزود: اخیرا باتری لیتیومی – یونی ساخته و تحویل استرالیا داده شده است.

وی با بیان اینکه استرالیا مشکل ذخیره انرژی دارد، ادامه داد: این باتری قادر است ۱۰۰ مگاوات انرژی را ذخیره کند.

وی مشکل روز ایران را طراحی و تولید موتورهای بنزینی ۳ سیلندره نام برد و یادآور شد: این در حالی است که دنیا به سمت موتورهای الکتریکی، هیبریدی و هیدروژنی حرکت کرده و در صدد است تا موشک‌های قاره‌پیما را جایگزین هواپیماها کند تا مسافران را بتواند از قاره‌ای به قاره‌ای دیگر منتقل کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر لزوم توجه به پیشرفت‌های علمی دنیا، تاکید کرد: در صورتی که به این تحولات علمی در دنیا توجه نکنیم، در آینده مجبور خواهیم بود تا فناوری‌های مورد نیاز خود را با صد برابر قیمت خریداری کنیم، ضمن آنکه قیمت‌های نفت در آن زمان نامشخص و مساله استقلال سیاسی و اقتصادی کشور نیز مطرح خواهد شد.

سلطانی توجه به این زمینه را در گرو وجود مدیران بزرگ و انباشت دانش ذکر کرد و ادامه داد: یکی از مزیت‌های کشور تعداد فارغ‌التحصیلان آن نسبت به جمعیت است.

به گفته وی، بر اساس آمارهای جهانی ۴۲ صدم درصد جمعیت ایران فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی – مهندسی، علوم پایه و مهندسی هستند.

وی با تاکید بر اینکه این میزان جمعیت از جمله سرمایه‌های کشور به شمار می‌روند، خاطر نشان کرد: اما از سوی دیگر ما با چالش سرمایه‌گذاری مواجه هستیم، چرا که انباشت سرمایه در بخش خصوصی وجود ندارد و در بخش دولتی یا سرمایه زیادی وجود ندارد و یا اگر این سرمایه‌ها موجود باشد، مقررات دست و پاگیری داریم که اجازه انجام حرکت‌های بزرگ را به ما نمی‌دهد.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۷۴ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان از خدمات این صندوق بهره‌مند می‌شوند، اضافه کرد: از سوی معاونت علمی تعداد ۳ هزار و ۲۶۰ شرکت، دانش‌بنیان شده‌اند و از سوی صندوق نیز تاکنون ۹۱۵ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان تعهد پرداخت به شرکت‌ها داریم که این میزان وجه به میزان پیشرفت پروژه‌ها اختصاص داده می‌شود.

وی یادآور شد: از مبلغ ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومانی که به صندوق نوآوری و شکوفایی داده شده است، مبلغ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان آن به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یافته است و مابقی وجوه باقی‌مانده بالغ بر ۴۵۰ میلیارد تومان می‌شود.

سلطانی همچنین افزود: از سوی دیگر ۵۲۱ طرح که به صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه شده است، مبلغ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات تقاضا کرده‌اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به همکاری این صندوق با بانک‌ها برای ارائه خدمات به شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: مبلغ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تعهد نزد بانک‌ها گذاشته‌ایم که با معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به بانک‌ها خدمات مالی پرداخت می‌شود که تاکنون ۲۶۶ میلیارد تومان از سوی بانک‌ها به این شرکت‌ها پرداخت شده است.

به گفته وی، ۴۸ میلیارد تومان این مبلغ در قالب تسهیلات و مابقی آن در قالب صدور ضمانتنامه به شرکت‌ها داده شده است.

سلطانی با اشاره به اجرای ۲ هزار و ۲۱۰ طرح در حال اجرا و ۷۸۴ طرح خاتمه یافته موفق، اضافه کرد: بر اساس سیاست‌های این صندوق ما به طرح‌های پژوهشی و دانشگاه‌ها، اعتبارات نمی‌دهیم؛ بلکه اعتبارات این صندوق به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا می‌شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به تفاهمنامه امضاء شده در این جلسه اشاره کرد و گفت: بر اساس امضای این تفاهمنامه با مناطق آزاد، اقدام به ایجاد سرمایه‌گذاری خطرپذیر در این مناطق خواهیم کرد.

وی اخذ وام، شرکت در بورس و ایجاد صندوق‌های خطر پذیر کوچک و بزرگ را از جمله روش‌های تامین اعتبار برای شرکت‌های دانش بنیان نام برد و گفت: در صندوق‌های خطرپذیر یا VC برخلاف وام نیازی به دریافت ضمانتنامه ندارد، چون سرمایه‌گذاری به صورت مشارکتی است؛ ولی از سوی دیگر این صندوق‌ها برای طرح‌هایی که برگشت سرمایه زیاد، ولی ریسک بالایی دارند؛ اختصاص می‌یابد.

سلطانی همچنین به سرمایه‌گذاری CVC اشاره کرد و گفت: در این نوع سرمایه‌گذاری یک کارخانه و یا یک شرکت بزرگ، چندین شرکت کوچک را در اطراف خود به مشارکت می‌گیرد و یک سرمایه‌گذاری را با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی صورت می‌دهد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تاکنون ۴ هزار و ۱۰۰ تقاضای وام و ۴۰۰ تقاضا برای مشارکت سرمایه‌گذاری به این صندوق ارائه شده است، افزود: این عدد نشان می‌دهد فرهنگ مشارکت در سرمایه‌گذاری در کشور کم است.

وی با اشاره به برنامه‌های این صندوق برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: در این راستا ۴ برنامه مشارکت عمومی، سرمایه‌گذاری خطر پذیر، سرمایه‌گذاری خطر پذیر شرکتی یا VC  و سرمایه‌گذاری جمعی را در دستور کار داریم.

به گفته وی، سرمایه گذاری جمعی، سرمایه‌گذاری است که با افتتاح حسابی از مردم خواسته می‌شود که بر روی یک فناوری خاص سرمایه‌گ ذاری کنند. در این طرح پول‌های اندک مردم بر روی یک فناوری خاص سرمایه‌گذاری می‌شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه با امضای تفاهم‌نامه صندوق‌های خطرپذیر در مناطق آزاد راه اندازی می‌شود، اضافه کرد: در صدد هستیم تا در ۷ منطقه صندوق‌های خطرپذیر راه‌اندازی شود. به گونه‌ای که ۴۹ درصد این صندوق از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی، ۴۹ درصد از سوی مناطق آزاد و ۲ درصد از سوی سرمایه‌گذاران تامین شود.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم.جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار