Paste your Google Webmaster Tools verification code here
شنبه , ۲۱ تیر ۱۳۹۹
عناوین خبر
خانه / فرهنگی / دو موزه جدید ایران در لیست جهانی موزه‌های دانشگاهی

دو موزه جدید ایران در لیست جهانی موزه‌های دانشگاهی

عضو کمیته بین‌المللی موزه‌های دانشگاهی خبر داد: دو موزه روان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و موزه اسناد مرکزی دانشگاه تهران در وب‌سایت بین‌المللی موزه‌های دانشگاهی دنیا به ثبت رسیدند.

فاطمه احمدی

فاطمه احمدی اظهار کرد: کمیته بین‌المللی موزه‌های دانشگاهی، با ثبت دو موزه‌ی «روان‌پزشکی» دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران به عنوان پنجمین موزه روان پزشکی دنیا و موزه «اسناد مرکزی دانشگاه تهران» به عنوان نخستین موزه‌ای در دانشگاه‌های ایران است که بر محوریت جمع‌آوری و نمایش اسناد با ارزش تاریخی دانشگاه» تاسیس شده، در وب سایت کمیته‌ی بین‌المللی موزه‌های دانشگاه موافقت کرده‌اند.

احمدی سه شرط پیوستن و ثبت شدن نامِ موزه‌های دانشگاهی در این سایت را «داشتن مجوز موزه از سوی اداره کل موزه‌ها»، «داشتن سناریو و طرح محتوایی»، «بودن ماهیت فیزیکی موزه و چارت اداری موزه در دل دانشگاه» می‌داند و ادامه می‌دهد: موزه‌هایی که قصد پیوستن به این سایت را دارند، نخست باید مجوز موزه‌ای بودن خود را از اداره کل موزه‌ها بگیرند، همچنین برای بخشِ موزه‌هایی که زیر نظر میراث فرهنگی نیستند، نیز کارشناسی از اداره کل این موزه‌ها را بررسی می‌کنند تا در صورتی که به حد استاندار رسیده باشند و با تغییر مدیریت‌ها کارکرد آن‌ها تغییر نکند، در این سایت ثبت شوند.

موزه اسناد مرکزی دانشگاه تهران

او این شرایط را از این نظر حائز اهمیت می‌داند که نشان می‌دهد فعالیت این موزه‌ها فقط در دوره‌ی یک مدیر خاص نیست و برای همیشه درهای آن به روی مردم باز است و تاکید می‌کند: این نوع از ثبت مانند ثبت‌های جهانی ملموس و ناملموس یونسکو نیست که به صورت سهمیه‌بندی و هر سال به تعداد کمی باشد، بلکه با گرفتن مجوز موزه‌ها و تکمیل استانداردهای موزه‌ای می‌توان آن‌ها را برای این ثبت‌ها معرفی کرد.

وی با برشمردن موزه‌هایی که تا کنون در این لیست به ثبت رسیده‌اند، می‌گوید: به نظر می‌رسد با تایید ثبت دو موزه جدید، دانشگاه تهران با ۶ موزه دانشگاهی در صدر این لیست قرار گرفته است.

«موزه ملی تاریخ پزشکی» دانشگاه علوم پزشکی تهران، «موزه نگارستان» دانشگاه تهران، «موزه مقدم» دانشگاه تهران، «موزه تاریخ طبیعی» دانشگاه تربیت معلم مشهد، «موزه تاریخ طبیعی» دانشگاه شیراز، «موزه نصیر» دانشگاه خواجه نصیر، «موزه تاریخ پزشکی» دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، «موزه بهداشت و سلامت» دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، «موزه تاریخ علم» دانشگاه اردبیل، «موزه دانشگاه فردوسی مشهد»، «موزه وموسسه باستان شناسی» دانشگاه تهران، «موزه تاریخ علم و طبیعت» دانشگاه اهواز در گذشته و امروز جمعه چهارم بهمن نیز دو موزه «کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد» دانشگاه تهران و «موزه روان پزشکی» دانشگاه علوم پزشکی تهران مورد تایید کمیته بین‌المللی موزه‌ها قرار گرفته و در این فهرست به ثبت رسیدند.

موزه روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی
رفتن به نوار ابزار