پنج شنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
عناوین خبر
خانه / روزنامه آرمان / دلواپسان روی‌نوار هجمه به برجام

دلواپسان روی‌نوار هجمه به برجام

دلواپسان روی‌نوار هجمه به برجام

آرمان – امین نایینی: سرو صدا درباره برجام در مجلس بالا گرفته است. بازماندگان دلواپس مجلس نهم صحن دهم را هم به تشنج کشیده‌اند. حالا یک هفته از جلسه محمد جواد ظریف و کمیسیون امنیت ملی می‌گذرد. یکشنبه شب هفته گذشته موضوع بودجه وزارت خارجه در سال ۹۶ و البته بررسی روند برجام موضوع جلسه بود. سه روز بعد از نشست، نماینده مشهد در مجلس، همان غایب جلسه ظریف و اعضای کمیسیون امنیت ملی، متنی را به نقل از ظریف در جلسه مذکور در اختیار خبرنگاران قرار داد که در آن آمده است:«من اعتراف می‌کنم اشتباه کردم، به حرف جان‌کری وزیر امور خارجه آمریکا اعتماد کردم.» جنجال درباره این اظهارات همچنان ادامه دارد و تایید و تکذیب‌ها ارائه می‌شود. تکذیب‌ها بسیار می‌چربد بر آنچه کریمی قدوسی بر آن پافشاری دارد. از وزارت خارجه تا نمایندگان حاضر در جلسه تکذیب کرده‌اند. اما واقعیت این است که جدای از متن یک جلسه این دعوا حاشیه‌ای از متن اصلی است. در واقع آنچه به برخی سخت آمده، برجام و موفقیت دولت است. همان توافقی که بعد از دو سال مذاکرات سخت و فشرده ایران مقابل شش قدرت جهانی رقم خورد. همان توافقی که ایران را از گوشه رینگ ضربه‌های اجماع جهانی خارج کرد. برجام این روزها مخالف دارد، مخالفانی که افزایش صادرات نفت، آغاز سرمایه‌گذاری‌های خارجی، نوسازی سیستم هواپیمایی، لغو تحریم‌های دارو و نگاه تعاملی به ایران در جهان را نمی‌خواهند ببینند. وقتی آمریکا ماه پیش تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران را تمدید کرد برای برخی در داخل چراغ سبزی بود تا حملات به سیاست خارجی روحانی را چند برابر کنند، وقتی پنج ماه به انتخابات ریاست جمهوری مانده است تلاش برای ضربه به برجام به کام مخالفان روحانی قطعا شیرین‌تر خواهد شد. اما مخالفان مسیر اشتباهی را انتخاب کرده‌اند تلاش برای تخریب تیم روحانی از مجلس بدون‌توجه به این است که مجلس نهم تمام شده است و مجلس اعتدال دهم اجازه انحراف از مسیر رو به جلوی کشور را نمی‌دهد.
فریاد «دو دو» در مجلس
دیروز صحن مجلس متشنج شد. مصطفی کواکبیان یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی در تذکری در صحن خانه ملت گفت:«در یکی از کمیسیون‌ها فایل صوتی به رسانه‌ها کشانده شده و برخلاف منافع ملی و برخلاف اخلاق، دروغی را به وزیر خارجه نسبت داده‌اند». وی افزود: «این باعث می‌شود دیگر هیچ وزیری نیاید با اعضای کمیسیون موضوعات محرمانه را مطرح کند. من خواهشم این است که حداقل پیگیری کنید چه کسی فایل را به بیرون کشانده است.» کریمی قدوسی در جلسه علنی گفت: پیرو مطالبی که آقای کواکبیان فرمودند و اشاره‌ای داشتند به کسی که نوار صوتی مذاکرات امنیت ملی را منتشر کرده است و آن را تکذیب کردند،‌ خواستم برای تنویر افکار همکاران محترم و ملت عزیز اشاره ای داشته باشم. همکاران عزیز! ماده ۷۷ آیین نامه داخلی مجلس اشاره می‌کند که نمایندگان بر اساس اصول ۸۴ و ۸۶ در اظهار نظر درباره همه مسائل کشور مصونیت دارند. کریمی قدوسی اظهار کرد: ایشان در فضای کمیسیون تحلیل خود را نسبت به نقض برجام از ناحیه آمریکا تحلیل و تفسیر کردند. متن نوار را بنده پیاده کردم و در اختیار رسانه‌ها قرار دادم که همه مردم ملاحظه کنند که هیچ مطلب محرمانه‌ای در آن نیست. اصلا دانستن این مطالب باعث تقویت انسجام ملی ما می‌شود. باعث عزم و اراده ما برای ایستادگی برای دریافت حقوق ما می‌شود. این نماینده مجلس افزود:«آن چیزی که آقای ظریف گفتند این است که می‌فرمایند: بر اساس توافقی که با آقای کری کردم،‌ من الان عرض می‌کنم،‌ بیرون نمی‌گویم اما خدمت شما می‌گویم. من اشتباه کردم، بر اساس توافقی که کردیم، ما استراتژی خودم را کنار گذاشتیم و بر مبنای آن توافق آمدیم آن را اعلام کردیم که تبدیل شد به موضع جمهوری اسلامی. من این را می‌پذیرم. من اشتباه کردم. عرض کنم خدمتتان ولی ما این کار را کردیم». از میانه سخنان کریمی قدوسی جو مجلس متشنج شد. نمایندگانی از جای خود برخواستند و صدای همهمه بلند شد. برخی «دو دو» می‌گفتند که نشان از مخالفت دارد. در این بین بهروزنعمتی از رئیس مجلس درخواست کرد که برای بیان تذکری،‌ میکروفن او را باز کند. سخنگوی هیات رئیسه مجلس به جلسه‌ای که برای بازبینی مذاکرات امنیت ملی با وزیر امورخارجه برگزار شده بود، اشاره کرد و گفت: بحث‌هایی که آقای کریمی قدوسی می‌کنند به حاشیه بردن مجلس است. در جلسه‌ای بنده، آقای محبی‌نیا و آقای کریمی‌قدوسی بودیم و خط به خط مطلبی که در دفتر حضرتعالی در مجموعه تالار آیینه بیان شده است را بررسی کردیم. بهروز نعمتی با بیان اینکه متاسفانه موضوع دارد به انحراف کشیده می‌شود، ادامه داد: آقای ظریف درباره یکی از موضوعات گفتند که ما سه استراتژی داشتیم که اگر استراتژی شماره یک را انجام می‌دادیم بهتر بود. من در این زمینه اشتباه کردم. نه اینکه روی کل موضوع برجام اشتباه کرده باشد.
واکنش لاریجانی به جنجال کریمی‌قدوسی
دیروز حسینعلی حاجی دلیگانی که برای طرح پیشنهادی در جریان رسیدگی به لایحه برنامه ششم از هیات رئیسه وقت گرفته بود در بخشی از صحبت‌های خود اظهار کرد: پیشنهاد بنده این است که نوار صحبت آقای ظریف در صحن مجلس و در جلسه علنی پخش شود تا نمایندگان خودشان این موضوع را قضاوت کنند.لاریجانی در واکنش به اظهارات گفت: اولا نوبت شما برای اعلام موافقت با الحاقیه به ماده ۳۱ برنامه بوده و نباید این بحث را مطرح می‌کردید، ثانیا صحبت آقای ظریف به یک موضوع خاص بر می‌گردد نه کلیت برجام.
اقدام کریمی‌قدوسی دستورکارجلسه کمیسیون امنیت ملی
در همین زمینه نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس تاکید کرد که کریمی قدوسی باید با رعایت قوانین اطلاعات جلسه محرمانه با ظریف را منتشر نمی‌کرد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه‌ای موضوع اقدام کریمی قدوسی در انتشار صحبت‌های آقای ظریف را مورد بررسی قرار داده و مصوباتی برای جلوگیری از اقدامات مشابه را در دستور کار خواهد داشت. کمال دهقانی ادامه داد: در آن جلسه اصل موضوع، برجام نبود، بیشتر توضیحات ناظر بر تحریم‌های داماتو و تحریم‌های ضد ایرانی موسوم به ایسا بود و ربطی به برجام نداشت. اما آقای کریمی قدوسی که در جلسه نبود، صحبت‌های آقای ظریف را به گونه ای منتشر کرد که انگار ایشان گفته در برجام اشتباه کرده که چنین چیزی صحت ندارد.
تشکر کریمی‌قدوسی از ظریف!
نکته جالب اینکه در حالی که بگو مگوهای شدیدی درباره این موضوع مطرح است و همچنان تقریبا همه طرف‌ها انتساب این جملات به وزیر خارجه را تکذیب می‌کنند، کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی در یک نامه به وزیرخارجه گفت:«آقای ظریف! امروز هم که برجام به این سرنوشت مبهم و شوم که با نقض عهد جدی و حتمی و قانونی دشمن ما آمریکا مواجه شده است باز هم بر همان سیاست که همه چیز محرمانه است پافشاری می‌کنید! او در بخشی از این نامه گفته است:«یک بار دیگر از طرف خود و بسیاری از دلسوزان انقلاب از موضع شجاعانه شما در کمیسیون امنیت که مشروح آن را بنده خود و جمعی دیگر از نمایندگان ملت استماع نمودیم و مکتوب شد را ارج می‌نهم.»

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار