شنبه , ژانویه 28 2023
آخرین خبرها
خانه / سیاسی / حمله آمریکا به مواضع حشد الشعبی عرصه را در منطقه بر این کشور تنگ می‌کند
حمله آمریکا به مواضع حشد الشعبی عرصه را در منطقه بر این کشور تنگ می‌کند

حمله آمریکا به مواضع حشد الشعبی عرصه را در منطقه بر این کشور تنگ می‌کند

یک دیپلمات کشورمان اظهار کرد: حملات اخیر آمریکا در مرز عراق و سوریه، فرصت‌های دیپلماتیکی که به نظر می‌آمد با آمدن بایدن بیشتر از زمان ترامپ می تواند شکل گیرد را از بین می برد.

به گزارش پایگاه خبری همیار مردم محسن پاک آیین با اشاره به حملات آمریکا به مواضعی از نیروهای حشد الشعبی در مرز عراق و سوریه اظهار کرد: آقای بایدن چندین بار اعلام کرد که علاقه دارد به دیپلماسی برگردد و با متحدان خودش اختلافات را حل کند و دست دوستی به دنیا دهد اما متاسفانه برخی از حرکت های بایدن نشان می دهد که رویکرد او با آنچه قبلا گفته بود، فاصله دارد و حمله به مواضعی از حشد الشعبی که نیروهای مقابله کننده با تروریسم هستند و دنبال آن هستند که از احیای مجدد داعش ممانعت کنند، به معنی دفاع از تروریسم و ادامه همان سیاست های دولت ترامپ است.

وی افزود: به طور طبیعی این اقدام بایدن عواقبی هم دارد و همان طور که نیروهای عراقی اعلام کردند در واکنش به این اقدام به دنبال انتقام خواهند بود. دولت عراق هم ابراز نارضایتی کرده و دولت سوریه هم به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرده است.

این کارشناس مسایل منطقه با بیان اینکه به نظرم حمله آمریکا یک اقدام ناخواسته نبوده است تصریح کرد: بایدن بعد از این حمله اعلام کرد که این اقدام را انجام دادند و این اقدام حامل پیامی برای ایران است در حالی که ایران دخالتی در امور داخلی عراق و سوریه ندارد و اگر حضور مستشاری دارد برای مبارزه با تروریسم است و به دعوت این کشورها حضور دارد. از این رو اقدام بایدن عرصه را بر نیروهای آمریکا در عراق و سوریه تنگ می کند و خشم مردم منطقه علیه مردم آمریکا را بیشتر از پیش شعله ور می کند.

پاک آیین با اشاره به واکنش دولت عراق به این حملات گفت: دولت عراق به طور طبیعی از این اقدام آمریکایی ها ناراضی هستند. قرار بود آمریکا در اجرای مصوبه مجلس عراق نیروهایش را از عراق خارج کند و اگر بخشی از آنها هم می مانند حالت آموزشی داشته باشند و همه اقداماتش را با دولت عراق هماهنگ کند، اما الان می بینیم که این اتفاقات خودسرانه روی می دهد. فکر می کنم این رویکرد و رفتارها بر روی روابط سیاسی عراق و امریکا و نیز نیروهای آنها در منطقه تاثیر بگذارد.

وی با اشاره به محکومیت این اقدامات آمریکا در منطقه و در کشورهای همسایه ایران خاطرنشان کرد: ایران علاوه بر محکومیت این اقدامات، در سازمان ملل هم در کنار عراق است. همواره سیاست های ایران همسو با دولت عراق و سوریه در مبارزه با تروریسم بوده است و کشورهای محور مقاومت حتما در این رابطه مواضع همسویی خواهند داشت.