یکشنبه , ۴ فروردین ۱۳۹۸
عناوین خبر
خانه / روزنامه آرمان / احمدي‌نژاد:حكومت‌ها نمي‌توانند مردم را كنترل كنند

احمدي‌نژاد:حكومت‌ها نمي‌توانند مردم را كنترل كنند

حكومت‌ها نمي‌توانند مردم را كنترل كنند

احمدي‌نژاد اين‌بار درنقش فيلسوف متفكر!
حكومت‌ها نمي‌توانند مردم را كنترل كنند
آرمان: احمدي‌نژاد بعد از ماجرای نهي تا روز يكشنبه، آن‌چنان حضوري در عرصه‌هاي علني نداشت، اما در اين روز درجمع اساتيد دانشگاه‌هاي كشور به سخنراني پرداخت، نه يك سخنراني معمولي بلكه يك سخنراني كاملا متفاوت؛ احمدي‌نژاد در نقش یک فیلسوف از آزادي بيان و عقيده سخن مي‌گويد و به نوعي همچون فيلسوفان درباره انسان سخن مي‌گويد و روشنفكرانه به نظريات مختلف به نگاه كثرت‌گرايي نگاه مي‌كند. او معتقد است كه حكومت‌ها نمي‌توانند يكايك شهروندان را كنترل كنند.
فلسفه بافي‌هاي احمدي‌نژاد
محمود احمدي‌نژاد در بخشی از سخنان خود گفت: هرانساني مي‌خواهد حركت كند و به اهدافي برسد. حركت بدون تئوري، بدون مكتب، بدون اينكه جامعه خودش را تعريف كند، عالم را بشناسد، نقطه شروعش را بشناسد، مقصد را بشناسدو… امكان دارد؟ همه نيازمند نظريه و مكتب هستيم. حتي آنهايي كه فكر مي‌كنند نياز ندارند، با يك نظام فكري و انديشه‌اي دارند زندگي مي‌كنند. با يك نظام ارزشي و ارزشيابي دارند زندگي مي‌كنند. انسان بدون آن نمي‌تواند و متوقف است. اصلا تصميم‌گيري درباره حركت معنا ندارد. ما در علم، انديشه و نظريه‌پردازي كه بخشي از محصول انديشه است نيازمند نوآوري دائمي هستيم. چون حركت لازم داريم. بدون اينها مصرف‌كننده‌ایم. وي ادامه داد: انديشه، انديشه است؛ ارزشمند است. اما ممكن است ناقص باشد و چون ناقص است، براي همين محصولش هم ناقص است. يك ‌جا مي‌شود مشكلات اجتماعي، يك ‌جا مشكلات سياسي مي‌شود. اگر انديشه را قبول نداريم راه تقابل با او ارائه يك تئوري برتر است. اينكه بنشينيم و سال‌ها سخنراني كنيم آقا انديشه غربي غلط است، خب حالا بعدش چه؟ رئيس‌جمهور سابق گفت: انقلاب اسلامي آمد كه يك انديشه برتر ارائه دهد و تئوري‌هاي نويني بر پايه فهم عميق‌تري از انسان و جهان عرضه كند والا مصرف‌كننده مي‌شد. اين حوزه را تعطيل كنيد مصرف‌كننده مي‌شويم. توليد هم در دنيا فراوان است. هيچ حكومتي نمي‌تواند دانه دانه مردمش را بگيرد و كنترل كند. تازه آنكه مي‌خواهد كنترل كند، خودش كيست؟
عبور احمدي نژاد از اسفنديار
وي در ادامه گفت: «ما تحت اشغال مغول بوديم. آنها رفتند ولي ايران، ايران ماند. ازبك‌ها آمدند، ديگران چه كردند؟ اما ايران دوباره جوانه زد و خودش شد. ايران خيلي عظمت دارد. بفرماييد روزي اگر خدا توفيقي و عمري به من دهد، بياييد اينجا مفصل درباره ايران صحبت كنيم. اين بحث‌ها كه مي‌گويند آقا ايران يك چيز است، اسلام يك چيز است! اسلام چيست؟ اسلام، داعشي‌ها و اينها هستند؟ اسلام را‌برداريد، ايران چيست؟ اسلام به معني حقيقت اسلام. يك موقع من چيزي را معرفي مي‌كنم، هر عقل سالمي به من مي‌گويد اينجا و آن جايش درست نيست. ولي حقيقت اسلام، فطرت تك تك انسان‌هاست. آن را دربياوريد، ايران معنا دارد؟ ايران يعني جغرافيا؟ اين چيزي كه در طول تاريخ مانده به نام ايران، سرزمين و جنگ‌هاست يا فرهنگ است؟ آن فرهنگ جز حقيقت اسلام، چيزي نيست. قبل از اسلام هم همين‌طور است. شما حساب حكومت‌ها را از مردم جدا كنيد. ممكن است حكومتي بيايد كه اصلا سنخيتي با مردمش نداشته باشد اما حركت كمالي مردم ادامه دارد.» اين اظهارات چندان شباهتي با مواضع اسفنديار رحيم مشايي ندارد و تصور مي‌شود در برخي مواقع خلاف آن است
نظرات گوناگون مطرح شود
احمدي‌نژاد در ادامه تصريح كرد: نظرات گوناگون بايد مطرح شود. همه انديشه‌ها بايد فعال شود. اگرشما آرمان‌بزرگي گذاشتيد، همه برايش كار مي‌كنيم. اما در آرمان‌هاي كوچك و نقطه‌اي شخصي، هيچ دو نفري كنار هم نمي‌توانند باشند. ايراني‌ها از ملت‌هايي هستند كه در تاريخ، آرمان‌هاي بزرگ انساني و الهي داشته‌اند. هيچ وقت به وضع موجودشان راضي نبودند. شما يك مقطع پنج ساله در ايران پيدا نمي‌كنيد كه بگويند خوب است و به آن دست نمي‌زنيم. حتي وقتي اوضاع اجتماعي خوب بوده است، اقتصادي خوب بوده و آزادي‌ها سرجايش بوده است. اين در زندگي فردي هم مي‌آيد. برخي اين را منفي مي‌دانند كه همه ايراني‌ها تهش را مي‌خواهند داشته باشند. اين كمال‌جويي است كه در ايران شكوفا شده است.
تحليل احمدي‌نژاد درباره ترامپ
وي در ادامه با اشاره به مساله مديریت جهان گفت: مديريت درجهان بايد راه انديشه را باز كند. بسياري از اين دسته بندي‌ها كارشياطين و باطل است. تا نود و نه درصد باهم مشاركت داريم، در يك درصد دو سليقه مختلف داريم ولي…؛ اين‌طوري نمي‌شود. بايد باز شود حرف بزنند، همه بايد فكر كنند. اگر در آزادي بيان و انديشه به سمت مطلق سير كند، تعادل ايجاد مي‌شود و رشد اتفاق مي‌افتد. هر نوع محدوديت فساد ايجاد مي‌كند. خيال مي‌كنيم درش را بگذار، درست مي‌شود. الان آمريكا مشكلش همين است. هفتاد سال در مسائل داخلي را گذاشته بود، هجوم بيروني داشتند، هيچ كس نگاه نمي‌كرد در آنجا پر از مشكل است. حالا يك فرصتي پيدا شده است مسائل داخلي مطرح شده است، كسي نمي‌تواند جمعش كند، تمام است كار و در سرازيري افتاده است. بايد بگذاريم مطرح شود، بعد وقتي مساله مطرح شد و عمومي شد، هشتاد ميليون فكر به آن براي حل مشغول مي‌شود. چرا خيال مي‌كنيم همه بد هستند، منفي هستند، خائن هستند؟

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار