جمعه , ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
عناوین خبر
خانه / علمی / جایگزینی آهن با مس، خون را آبی می‌کند

جایگزینی آهن با مس، خون را آبی می‌کند

جایگزینی آهن با مس، خون را آبی می‌کند

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-12-30 17:11:45Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

دانش > دانش – همشهری آنلاین:
آشنایی با چهار موجود زنده که خون آبی دارند! جانورهایی که مس در خون‌شان جایگزین آهن شده است.
داشتن خون آبی رنگ عجیب و غریب است. اما آیا می‌دانستید که داشتن خون آبی رنگ به صاحبش توانایی‌های ویژه‌ای نیز می‌دهد؟ ما ۴ حیوان را به شما معرفی می‌کنیم که خون آبی رنگ داشته و به شما می‌گوییم که چرا این موجودات خارق‌العاده هستند. ماده‌ای که باعث آبی رنگ شدن خون می‌شود مس است.

حیواناتی که خون آبی دارند را تئوثیدا می‌نامند، و در هموگلوبینشان به جای آهن مس دارند. خونشان دارای یک پروتیین غنی از مس است که هموسیانین بوده و در پلاسما حل می‌شود. این موجودات را می‌شناسید؟

۱٫ اختاپوس قدرتمند!

این مخلوق جالب دارای قدرت حیرت‌انگیزی است. خون آبی رنگ آن کمک می‌کند که در آب‌های بسیار سرد و یخ‌زده و هم چنین در آب‌های گرم زنده بمانند. دانشمندان یافته‌اند که هموسیانین درگونه‌های مختلف متفاوت بوده و به آن‌ها کمک می‌کند در شرایط سخت زنده بمانند.

۲٫ آرمادیلو

همه‌ی ما ممکن است این موجود را بشناسیم، ولی آیا می‌دانستید که این موجود دارای خون آبی رنگ است؟ حالا ویژگی‌های آن‌را بدانیم: این سخت‌پوستان (اینها حشره نیستند) ادرار نمی کنند. آن‌ها قادرند که با مقعدشان آب بنوشند. وقتی بیمار می‌شوند رنگشان آبی می‌شود.

۳٫ حلزون

حلزون‌های دوست داشتنی دارای خون آبی رنگ هستند. البته اکثر نرم تنان دارای خون آبی رنگ هستند و حلزون هم از این قاعده مستثنی نیست. ویژگی‌های جالب این موجودات: ۱- بعضی حلزون‌ها تا ۱۵ سال می‌توانند زنده بمانند. ۲- ماده‌ی لغزنده بدنشان باعث ایجاد مکش می‌شود و آن‌ها را قادر می‌کند که سروته بخزند. ۳- حلزون‌های باغچه‌ای تا ۱۴۱۷۵ دندان دارند که روی زبان‌شان قرار می‌گیرد.

۴٫ خرچنگ نعل اسبی

این موجودات خارق‌العاده حدود ۴۵۰ میلیون سال قدمت دارند و نوادگان بندپایان هستند. آن‌ها می‌توانند تقریبا از هر ماده‌ی آلی تغذیه کنند.

آن‌ها خرچنگ نیستند، بلکه جزء گروهی به نام Limulidae به شمار می‌روند. دانشمندان از خونشان برای تست داروها و کاشت‌ها برای مواد سمی استفاده می‌کنند. خون این خرچنگ‌ها را مثل گاو می‌دوشند و سپس آن‌ها را در طبیعت رها می‌کنند. خون آن‌ها دارای خاصیت آنتی بیوتیک ابتدایی حیرت‌انگیزی است که برای مصارف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم.جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار