پنج شنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
عناوین خبر
خانه / روزنامه همشهری / جایزه نویسندگان آمریکا به کیارستمی

جایزه نویسندگان آمریکا به کیارستمی

جایزه نویسندگان آمریکا به کیارستمی

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-02-20 16:22:32Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

سینما و تلویزیون > سینمای‌ جهان – در شصـت‌ونهمیـن دوره مراسم اهدای جوایز به برگزیدگان انجمن نویسندگان آمریکا، یاد و نام عباس کیارستمی گرامی داشته و جایزه ژان رنوار به فرزند سینماگر فقید ایرانی اهدا شد.
به گزارش همشهري، تنها فيلمساز ايراني برنده نخل طلا كه اوايل تابستان گذشته در ۷۶سالگي در پاريس از دنيا رفت، جايزه دستاورد بين‌المللي فيلمنامه‌نويسي را از يكي از مهم‌ترين مجامع فيلمنامه‌نويسي دنيا دريافت كرد و به جمع چهره‌هايي چون آكي‌راكوروساوا، فيلمساز فقيد ژاپني و پدرو آلمودووار، سينماگر نامدار و برنده اسكار اسپانيايي پيوست كه پيش‌تر جايزه ژان رنوار را به ياد فيلمساز نام‌آور فرانسوي دريافت كرده بودند. جايزه را البته به نمايندگي از پدر مرحومش گرفت.

در فيلمنامه‌هاي سينمايي، جايزه فيلمنامه غيراقتباسي در حالي به «مهتاب» بري جنكينز رسيد كه بسياري از كارشناسان معتقدند «منچستر باي دسي» كنت لونرگان برنده اين جايزه در مراسم اسكار خواهد بود. «حتي اگر سنگ از آسمان ببارد» تيلر شرايدن، «لالالند» ديمين شازل و «عاشقانه» جف نيكولز ديگر نامزدهاي اين بخش بودند. جايزه بهترين فيلمنامه اقتباسي را هم «ورود» از آن خود كرد و «ددپول»، «حصارها»، «چهره‌هاي‌پنهان» و «حيوان‌هاي شب‌زي» نصيبي از جوايز نبردند. در بخش بهترين فيلمنامه مستند هم «فرمان و كنترل» پيروز شد.

انجمن نويسندگان آمريكا كه شرايطي خاص براي بررسي فيلمنامه‌ها دارد و آثار نويسندگان غيرعضو را واجد شرايط نمي‌داند، «كتاب جنگل»، «شير»، «فلورنس فاستر جنكينز» و «زوتوپيا» را در بخش‌هاي اقتباسي و غيراقتباسي اصلا درنظر نگرفت. اين در حالي است كه شير نامزد اسكار بهترين فيلمنامه اقتباسي شده و بايد با ورود، حصارها، چهره‌هاي پنهان و مهتاب رقابت كند. حتي اگر سنگ از آسمان ببارد، لالالند، «خرچنگ»، منچستر باي‌د‌سي و «زنان قرن بيستم» نامزدهاي اسكار بهترين فيلمنامه غيراقتباسي هستند.

از آنجا كه برندگان جوايز انجمن نويسندگان آمريكا با آراي ۱۲هزار عضو انجمن انتخاب مي‌شوند، مي‌توان اين جايزه را معياري بسيار مهم براي موفقيت در اسكار دانست. در بخش فيلمنامه‌هاي اقتباسي و غيراقتباسي در ۲۲سال گذشته به‌ترتيب ۱۶و ۱۴برنده WGA بلافاصله جايزه اسكار را هم برده‌اند. سال گذشته «اسپاتلايت» و «كسري بزرگ» موفق به بردن هر ۲جايزه شدند. جايزه لورل انجمن نويسندگان هم به اوليور استون اهدا شد.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار