پنج شنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۸
عناوین خبر
خانه / اقتصادی / اقتصاد خارجی / تورم تولید به ۸.۲ درصد رسید/ صنعت در صدر

تورم تولید به ۸.۲ درصد رسید/ صنعت در صدر

تورم تولید به ۸.۲ درصد رسید/ صنعت در صدر

تغییرات قیمت کالا و خدمات در حوزه تولید با تورم ۸.۲ درصدی در شهریورماه همراه بوده است.

به گزارش ایسنا، تازه‌ترین آمار بانک مرکزی از این حکایت دارد که شاخص بهای تولیدکننده در ایران در ۱۲ ماه منتهی به شهریور ماه نسبت به همین دوره در سال گذشته ۸.۲ درصد افزایش یافته است.

شاخص بهای تولیدکننده نشان دهنده تغییر قیمت کالا و خدماتی است که توسط تولیدکننده خریداری شده و پس از تولید نهایی به فروش می‌رود. به عبارتی تغییرات قیمت در این بخش می‌تواند در سطح عمومی قیمت‌ها در محصولات نهایی تاثیرگذار باشد.

این در حالی است که شاخص بهای تولیدکننده در شهریور ماه به ۲۴۷.۳ رسیده که حاکی از تورم ماهانه ۱.۴ درصدی در این ماه خواهد بود. همچنین تورم نقطه به نقطه تولید (تغییرات شاخص در شهریور امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل) به ۱۰.۷ درصد رسیده است.

بررسی جزئیات تغییرات شاخص تولیدکننده در گروه‌های اصلی نشان می‌دهد که بخش «کشاورزی، جنگلداری و ماهی‌گیری» با ۱۲.۵، «صنعت» با ۱۲.۲ و «هتل و رستوران‌داری» با ۱۲ درصد بالاترین سطح تورم نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده‌اند. صنعت با ۱.۶ درصد بالاترین حد تورم را در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه در بین بخش‌های تولیدی داراست.

همچنین تورم تولید در «حمل و نقل و انبارداری» ۶.۱، «اطلاعات و ارتباطات» ۷، «آموزش» ۱۱.۱، «بهداشت و مددکاری اجتماعی» ۸.۵ و سایر فعالیت‌های خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی تا ۱۲.۵ درصد گزارش شده است. در بین گروه‌های اختصاصی تورم «خدمات» ۷.۶ درصد است.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار