یکشنبه , ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
عناوین خبر
خانه / روزنامه همشهری / تلاش برای عکسبرداری از یک سیاهچاله

تلاش برای عکسبرداری از یک سیاهچاله

تلاش برای عکسبرداری از یک سیاهچاله

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-04-08 07:54:02Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

دانش > فضا – همشهری آنلاین:
مجموعه‌ای از رادیوتلسکوپ‌ها در سرتاسر جهان در تلاش برای عکسبرداری از یک سیاهچاله به مرکز کهکشان راه شیری چشم دوخته‌اند، به مرکزی عظیم‌الجثه و قدرتمند که به کمان A شهرت دارد.
براساس گزارش ديسكاوري، اين تلاش در راستاي موفقيت كمپيني است كه با هدف ثبت اولين تصوير از يك سياهچاله در جهان آغاز شده‌است. اخترشناسان از اول تا ۱۴ آوريل ۲۰۱۷ از سيستمي متشكل از راديوتلسكوپ‌هايي در سرتاسر جهان براي مشاهده سياهچاله عظيم مركز كهكشان راه شيري استفاده خواهند كرد،‌سياهچاله‌اي غول‌پيكر كه چهار ميليون برابر جرمگين‌تر از خورشيد است.

محققان اميدوارند بتوانند از افق رويداد اين سياهچاله،‌كمان A، تصويربرداري كنند،‌ نقطه‌اي بي‌بازگشت كه هيچ چيز،‌حتي نور هم نمي‌تواند از آن بگريزد.

اين پروژه كه با نام تلسكوپ افق رويداد شناخته مي‌شود، رصد‌هاي راديوتلسكوپ‌ها در هاوايي، آريزونا، كاليفرنيا، مكزيك،‌شيلي، اسپانيا و قطب جنوب را با يكديگر تركيب مي‌كند تا تلسكوپي راديويي به بزرگي كل زمين ايجاد كند. چنين ابزار قدرتمندي براي نمايش افق رويداد سياهچاله مركز كهكشان كه در فاصله ۲۶ هزار سال نوري از زمين واقع شده، ضروري خواهد بود.

طي اين كمپين، تلسكوپ‌ها همچنين ابرسياهچاله‌اي در مركز كهكشان مسيه ۸۷ را نيز مورد توجه قرار خواهند داد،‌كهكشاني كه در فاصله ۵۳٫۵ ميليون سال نوري از زمين واقع شده‌است. اين سياهچاله عظيم ۶ ميليارد برابر خورشيد است از اين رو افق رويداد آن بسيار وسيع‌تر از افق رويداد سياهچاله كمان A خواهد بود.

اين رصد‌ها به اخترشناسان كمك خواهد كرد تا جرم، سرعت چرخش و ديگر ويژگي‌هاي ابرسياهچاله‌ها را با دقت بالاتري بررسي كنند. محققان همچنين قصد دارند درباره موادي كه در صفحه‌اي به دور سياهچاله‌ها انباشته مي‌شوند و مكانيزم فوران‌هاي پلاسمايي كه از دل اين حفره‌ها بيرون مي‌جهند تحقيقات بيشتري انجام دهند.

اين كمپين همچنين مي‌تواند اطلاعات بيشتري از پديده‌اي به نام تناقض اطلاعاتي را آشكار سازد، معمايي كهنسال درباره اينكه آيا اطلاعات موادي كه توسط سياهچاله‌ها بلعيده مي‌شوند،‌نابود مي‌شوند يا خير.

اگرچه اين كمپين تا چند روز ديگر به پايان خواهد رسيد، اما سرهم كردن تكه‌هاي اطلاعات و ايجاد تصويري يكپارچه از افق رويداد روندي زمان‌بر خواهد بود. تمامي اطلاعات جمع‌آوري شده به مجتمع پردازشي در MIT انتقال داده خواهند شد و پس از آن با كمك مراكز مختلف مورد پردازش قرار خواهند گرفت.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار