Paste your Google Webmaster Tools verification code here
یکشنبه , ۲۲ تیر ۱۳۹۹
عناوین خبر
خانه / گیلان / تسهیلات کم‌بهره به چایکاران استان‌های گیلان و مازندران پرداخت شد

تسهیلات کم‌بهره به چایکاران استان‌های گیلان و مازندران پرداخت شد

حبیب جهانساز از پرداخت تسهیلات کم‌بهره به چایکاران جهت به‌زراعی، اصلاح، احیای باغات چای، مکانیزاسیون و توسعه تجهیزات آبیاری تحت فشار خبر داد و اظهار داشت: چیزی حدود ۹ هزار و ۲۹۵ نفر از چایکاران استان‌های گیلان و مازندران از این تسهیلات بهره‌مند شدند.

رئیس سازمان چای کشور مبلغ تسهیلات پرداخت شده به کشاورزان در نیمه دوم امسال را ۲۳۷ میلیارد ریال اعلام کرد و بیان داشت: با تجهیز، احیای و خرید ماشین‌آلات لازم کیفیت چای تولید شده در گیلان و مازندران افزایش پیدا می‌کند به همین علت سازمان چای پرداخت تسهیلاتی در این زمینه را جزو اولویت‌‌های خود قرار داده است.

جهانساز بهره‌مندی ۸ هزار و ۵۰۰ چایکار گیلان و مازندران از اعتبارات صندوق حمایت از توسعه صنعت چای به مبلغ ۱۵۵ میلیارد ریال خبر داد و تصریح کرد: برای تأمین بخش زیادی از چای داخلی و کاهش تکیه کشور به چای خارجی باید زیرساخت‌های آن نیز به خوبی فراهم شود و از چایکاران حمایت‌های مستمری به‌عمل آید.

وی با بیان اینکه علاوه بر کشاورزان چایکار، واحدهای فرآوری و کارخانجات چای‌سازی هم به تسهیلات بانکی و حمایت‌های دولتی نیاز مبرم دارند اظهار داشت: در نیمه دوم امسال مجموعاً مبلغ ۱۷۸ میلیارد ریال تسهیلات به حدود ۱۱۹ کارخانه و واحد چای‌سازی در سطح استان‌های گیلان و مازندران پرداخت شده است.

رئیس سازمان چای کشور خرید ماشین‌آلات چای‌سازی، تعمیر و بازسازی ماشین‌آلات، بهداشتی کردن فضای کارخانجات و مواردی نظیر این را از جمله اهداف پرداخت تسهیلات به کارخانجات چای‌سازی اعلام کرد و گفت: با توجه به رویکردها و سیاست‌های حمایتی موجود تسهیلاتی با نرخ سود ۷ درصد به این واحدها تعلق گرفت.

جهانساز از پرداخت مبالغی بالغ بر ۶ میلیارد ریال از محل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای به ۵۰ واحد چای‌سازی نیز خبر داد و عنوان کرد: علاوه بر مبالغ یاد شده ۱۳۲ میلیارد ریال دیگر هم به حدود ۶۹ کارخانه و واحد چای‌سازی با سود ۷ درصد پرداخت شده که امیدواریم در ارتقای عملکرد آنان مثمرثمر واقع شود.

رئیس سازمان چای کشور افزایش ضریب مکانیزاسیون را از دیگر برنامه‌های این سازمان اعلام کرد و بیان داشت: بهره‌گیری از فناوری‌های نوین از جمله انواع ماشین‌آلات هرس و برگ چین و زمینه‌سازی برای تحقق آن موضوعی است که به‌عنوان یکی از اولویت‌های این سازمان پیگیری می‌شود.

جهانساز دنبال کردن بحث‌های آموزشی و برگزاری کلاس‌های ویژه بازآموزی برای چایکاران گیلانی و مازندرانی را از اهداف سازمان چای اعلام کرد و گفت: در سال‌های گذشته آموزش به چایکاران کمرنگ شده بود اما سازمان چای به‌ویژه در سال‌های اخیر تلاش خوبی برای ارتقای سطح آگاهی چایکاران انجام داده است.

رئیس سازمان چای کشور وجود ۶۰ هزار خانوار چایکار در ۲ استان شمالی گیلان و مازندران را مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه این دو مرکز دارای ۲۵ هزار هکتار باغ چای هستند افزود: با توجه به اینکه هم‌اینک در نیمه دوم سال هستیم سازمان چای زمینه‌سازی برای عملیات به‌زراعی باغات را در دستور کار خود دارد.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی
رفتن به نوار ابزار