شنبه , ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
عناوین خبر
خانه / درمان و سلامت / تجاری‌سازی تشخیص ژنتیکی ۱۰ بیماری در آمریکا

تجاری‌سازی تشخیص ژنتیکی ۱۰ بیماری در آمریکا

تجاری‌سازی تشخیص ژنتیکی ۱۰ بیماری در آمریکا

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-04-08 06:48:27Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

دانش > دانش – همشهری آنلاین:
سازمان غذا و داروی آمریکا به شهروندان آمریکایی امکان می‌دهد نمونه دی‌ان‌ای خود را مستقیم به لابراتواری ارسال کرده و ژن‌های عامل ۱۰ بیماری مختلف را در خود شناسایی کنند.
براساس گزارش ساينس الرت،‌ سازمان غذا و داروي آمريكا به تازگي به شركت توالي‌نويسي ژنتيكي ۲۳andMe اجازه داده تا خدمات شخصي‌سازي شده ژنتيكي را با هدف كنترل بيماري‌هاي ژنتيكي در اختيار افراد قرار دهد. اين شركت قرار است توالي ژنتيكي افراد را براي يافتن ژن‌هاي معيوب عامل پاركينسون، سلياك و آلزايمر مورد بررسي قرار دهد.

كنترل ژنتيكي شمشيري دو لبه است كه سازمان غذا و داروي آمريكا به راحتي اجازه استفاده از آن را به اين شركت نداده‌است. پيش از اين شركت ۲۳andMe براي رديابي ۲۵۰ بيماري به افراد مشاوره مي‌داد و همين باعث شده‌بود تا سازمان FDA به اين شركت هشدار دهد كه بدون حضور پزشك متخصص، توصيه‌هاي شركت به افراد از پايه و اساس علمي برخوردار نيست.

اما اكنون با كسب مجوز FDA مشتريان مي‌توانند به اطلاعات خطرات ژنتيكي بدن خود دسترسي مستقيم داشته باشند. سازمان FDA 10 بيماري را تعيين كرده‌است كه مي‌توان ردپاي ژنتيكي و مدارك كافي از وجود آنها را درون دي‌ان‌اي افراد مشاهده كرد:

پاركينسون، آلزايمر ديررس، سلياك، كمبود آنتيتريپسين آلفا-۱، ديستونيا (نوعي زوال ماهيچه‌اي) زودرس، زوال فاكتور ۱۱، بيماري گوشه، فاويسم، هموكروماتوز وراثتي، ترومبوفيلي وراثتي.

مشتريان اين شركت مي‌توانند با خريداري بسته سلامت و اصل و نسب اين شركت احتمال ابتلا به هشت بيماري از بيماري‌هاي ليست شده را مورد بررسي قرار دهند اما براي آلزايمر و پاركينسون بايد هزينه‌اي جداگانه پرداخت شود. شركت از افراد درخواست مي‌كند تا نمونه‌اي از بزاق خود را براي آنها ارسال كند تا دقت نتايج افزايش پيدا كند.

با اين‌همه شركت ۲۳andMe هشدار داده‌است كه داشتن ژن ابتلا به يك بيماري لزوما به معني ابتلا به آن بيماري نيست و شايد افراد حامل هرگز مبتلا به اين بيماري‌ها نشوند.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار