Paste your Google Webmaster Tools verification code here
یکشنبه , ۲۲ تیر ۱۳۹۹
عناوین خبر
خانه / سیاسی / برهانی: حتی ملایم‌ترین کشورهای عربی هم با “معامله قرن” ترامپ مخالفند

برهانی: حتی ملایم‌ترین کشورهای عربی هم با “معامله قرن” ترامپ مخالفند

یک کارشناس مسایل فلسطین گفت: بعید می‌دانم ترامپ طرح “معامله قرن” را به طور کامل ارائه کند، احتمالا بخش‌هایی از آن را رونمایی می‌کند چرا که طرح کامل آن اختلافات و مشکلات بسیاری در منطقه ایجاد خواهد کرد.

هادی برهانی با اشاره به احتمال اعلام معامله قرن از سوی دونالد ترامپ در مقطع فعلی، اعلام احتمالی معامله قرن از سوی ترامپ را با هدف انتخاباتی دانست و گفت: شخصا مردد هستم که ترامپ این طرح را به طور کامل معرفی کند. احتمال می‌دهم بخش‌هایی از آن را مطرح کند و انگیزه‌اش از این مساله این است که بگوید به قول‌هایی که در زمان انتخابات داده عمل کرده است.

وی درباره تبعات اعلام این طرح اظهار کرد: اگر این طرح کامل مطرح شود مشکلات بسیاری را در منطقه و خاورمیانه به وجود می‌آورد، به علاوه برای آمریکا و رژیم اسراییل نیز ایجاد مشکل خواهد کرد، چرا که طرح معامله قرن به طور یک‌جانبه به نفع اسراییل است و حتی ملایم‌ترین کشورهای عربی منطقه از جمله عربستان، مصر و اردن را که با آمریکا و اسراییل تعاملات مثبتی در سال‌های گذشته داشته‌اند به واکنش وا می‌دارد. این در حالی است که همگان می‌دانیم هیچ یک از گروه‌های فلسطینی از این طرح حمایت نخواهند کرد.

این کارشناس مسایل فلسطین با اشاره به این‌که در گذشته چندین بار اعلام شده است که این طرح رونمایی می‌شود اما این اتفاق نیفتاده است تصریح کرد: بحث اعلام این طرح از این روست که ترامپ می‌خواهد بگوید که این طرح هم‌چنان زنده است و وجود دارد و به این شکل سعی دارد شائبه‌ها درباره از بین رفتن طرح معامله قرن را از بین ببرد.

برهانی توقع نتانیاهو از طرح ترامپ را بسیار بالا دانست و اظهار کرد: این طرح اگر به طور کامل از سوی ترامپ مطرح شود با توجه به انتظاراتی که دولت تندرو نتانیاهو از آن دارد و همه چیز را می‌خواهد احتمالا شاهد آن خواهیم بود که همان‌طور که پیش‌بینی می‌شود طرح یک طرفه به نفع اسراییل باشد و نتواند منافع فلسطینی‌ها را برآورده کند.

وی درباره احتمال یک توافق میان آمریکا و کشورهای عربی منطقه برای مخالفت نکردن با معامله قرن، گفت: احتمال این موضوع را کم می‌دانم. کشورهای عربی می‌دانند آنچه اسراییل از این طرح می‌خواهد توقعات بسیار بالایی است؛ چراکه موقعیت خود را در منطقه و خاورمیانه بسیار برتر می‌بیند و امتیازی به فلسطینی‌ها نخواهند داد. از این رو شاهد مخالفت‌های زیادی از سوی کشورهای عربی منطقه با این طرح خواهیم بود.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی
رفتن به نوار ابزار