سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۳۹۷
عناوین خبر
خانه / اقتصادی / اقتصاد داخلی / برآورد خسارت ملکی حداقل ۶ هزار میلیاردی از حادثه پلاسکو

برآورد خسارت ملکی حداقل ۶ هزار میلیاردی از حادثه پلاسکو

برآورد خسارت ملکی حداقل ۶ هزار میلیاردی از حادثه پلاسکو

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-20 11:24:58Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

اقتصاد > مسکن – همشهری آنلاین:
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، خسارت ملکی ناشی از آتش سوزی و تخزیب ساختمان پلاسکو را دستکم ۶ هزار میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: بروز چنین حوادثی باید زنگ خطری برای پیشگیری از حوادث مشابه باشد.
به گزارش ايرنا، مهدی روانشادنیا، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بيان اين مطلب افزود:این ساختمان که بهره برداری اولیه آن از سال ۳۹ انجام شد و ۵۶ سال سابقه داشت تا ۴۰ سال بلندمرتبه ترین ساختمان تهران به حساب می‌آمد و از این رو از نظر تاریخی و اجتماعی در کالبد شهر تهران حایز اهمیت بود.

وی با برشمردن زیان‌های اقتصادی ناشی از این حادثه، اظهار داشت: در این ساختمان ۶۰۰ واحد تجاری و اداری با زیربنای ۳۰ هزار مترمربع مستقر بود که اگر قیمت هر مترمربع را حداقل ۲۰۰ میلیون ریال (۲۰ میلیون تومان) در نظر بگیریم (در حالی که واحدهای تجاری آن بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون ریال ارزش داشته) حداقل ارزش دارایی ملکی که در این حادثه از دست رفت، ۶ هزار میلیارد ریال است.

وی گفت: اگر به این ارقام خسارات ناشی از تلفات جانی و کالاهای واحدهای تجاری را بیفزاییم، میزان خسارت از این ارقام فراتر می‌رود.

رفتار معکوس فولاد در برابر حرارت بالا
این استاد دانشگاه با برشمردن ابعاد فنی این حادثه توضیح داد: ساختمان پلاسکو، ساختمانی فلزی بود؛ رفتار فولاد در دماهای بالای ۵۰۰ درجه سانتیگراد متفاوت می‌شود به گونه ای که اگر از این میزان دما عبور کند، مقاومت آن به شدت کاهش می‌یابد.
روانشادنیا تاکید کرد: وقتی حرارت به ۷۰۰ درجه سانتیگراد برسد، مقاومت فولاد نصف می‌شود و لذا در این شرایط قابل پیش‌بینی است که ساختمانی این‌چنینی با خطر ریزش مواجه شود.

وی گفت: از دیدگاه فنی، ساختمان چند مشخصه دارد که در گام نخست باید گفت، این ساختمان با ضوابط امروز ساختمان سازی احداث نشده است زیرا ساخت اولیه آن در سال ۳۹ خورشیدی بوده در حالی که آخرین نسخه مقررات ملی ساختمان در مقابله با حریق مربوط به سال ۸۸ است.

اگر حادثه دو ساعت دیرتر اتفاق می‌افتاد، فاجعه ملی رخ می داد
عضو هایت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با یادآوری اینکه این حادثه حدود ساعت ۸ صبح و در طبقات میانی ساختمان اتفاق افتاد، گفت: اگر خدای نکرده این اتفاق ساعت ۱۰ صبح رخ می‌داد، فاجعه ملی به وقوع می پیوست زیرا حادثه در ساعتی رخ داده که این ساختمان تجاری به روی مردم عادی بسته بوده و کسبه هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده بودند.
وی افزود: روزانه بیش از ۱۰ هزار نفر در این ساختمان رفت و آمد می‌کردند و اگر این حادثه کمی دیرتر رخ می‌داد نه تنها تلفات انسانی آن از آمار فعلی فراتر می‌رفت، بلکه با توجه به ترافیک منطقه، کار امدادرسانی با مشکل و تاخیر رو به رو می شد.

بی‌توجهی به ایمنی ساختمان و مدیریت بحران
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با انتقاد از بی‌توجهی به ایمنی ساختمان‌ها بویژه برای زمان بروز بحران اظهار داشت: مقررات ملی ساختمان وظایف بهره بردار و نگهداری کننده ساختمان‌ها را در زمان بروز حریق مشخص کرده است که باید برای حسن اجرای آنها بازرسی‌های دوره‌ای انجام شود.

وی گفت: ساختمان‌ها باید به گونه‌ای باشند که مانعی در مسیر خروج افراد از ساختمان‌ها نباشد زیرا در زمان بروز بحران ساکنان باید از ساختمان خارج و در عین حال نیروهای امدادی نظیر آتش نشانان به ساختمان وارد شوند.

روانشادنیا تاکید کرد: از آنجا که دود ناشی از آتش سوزی مانع دید مردم در زمان بروز حادثه می‌شود، در مقررات ملی ساختمان تمهیداتی برای رفع مشکل دیده شده است و به نظر می‌رسد ساختمانی که بیش از ۶۰ هزار میلیارد ریال ارزش داشت باید پیش از بروز اتفاق برای چنین روزهایی پیش‌بینی لازم را می‌کرد.

وی گفت: بروز چنین حوادث ناگواری باید سبب هوشیاری مسئولان شود و برای آینده بویِژه در زمینه تخلیه ساختمان از مردم، برنامه جدی داشته باشند.

حادثه در کمین انواع ساختمان‌های تهران است
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: امروز آتش نشانی تهران برای ساختمان‌های بلندمرتبه، گواهی تاییدیه آتش نشانی صادر می‌کند اما بیش از ۷۰ درصد ساختمان‌های شهر تهران زیر ۵ طبقه هستند و اقدامی برای اعمال تمهیدات آتش نشانی در آنها انجام نمی‌شود.

روانشادنیا افزود: البته به تازگی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با آتش نشانی در این زمینه تفاهم نامه امضا کرده است.

وی یادآور شد: روزانه ۳۰۰ آتش سوزی در تهران رخ می‌دهد که بخش قابل توجهی از آنها در ساختمان‌هاست و از این رو باید ایمنی سیستم برقی و تاسیسات ساختمان‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با برشمردن تبعات فرهنگی و اجتماعی ناشی از حادثه ساختمان پلاسکو اظهار داشت: این ساختمان، یکی از یادگارهای معماری دهه ۴۰ خورشیدی شهر تهران بود.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار