یکشنبه , ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
عناوین خبر
خانه / اقتصادی / اقتصاد خارجی / بحران اقتصاد یورو به اختلاف طبقاتی دامن زد | تشدید شکاف درآمدی

بحران اقتصاد یورو به اختلاف طبقاتی دامن زد | تشدید شکاف درآمدی

بحران اقتصاد یورو به اختلاف طبقاتی دامن زد | تشدید شکاف درآمدی

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-12-28 08:01:16Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

اقتصاد > اقتصاد‌ جهان – همشهری آنلاین:
بحران بدهی طولانی‌مدت در منطقه یورو موجب افزایش دارایی ثروتمندان و اختلاف طبقاتی فاحش در میان آنها شده است.
مهر به نقل از رویترز نوشت: بررسی‌های بانک مرکزی اروپا نشان می‌دهد که مال‌اندوزی در میان ثروتمندترین خانوارهای منطقه یورو از زمان آغاز بحران بدهی اروپا افزایش یافته است؛ این در حالی است که خانواده‌های کم‌بضاعت با بیشترین میزان کاهش دارایی‌های خود در این بازه زمانی روبرو شده‌اند.

در همین حال ۵ درصد از خانوارهای منطقه یورو در سال ۲۰۱۴ میلادی به تنهایی صاحب ۳۷.۸ درصد از کل ثروت خالص این بلوک بودند؛ اما این رقم در سال ۲۰۱۰ میلادی ۳۷.۲ درصد گزارش شده است.

همچنین این خانوارهای ثروتمند فقط ۵ درصد از سهم بدهی‌های این منطقه را به خود اختصاص داده‌اند.

در گزارش بانک مرکزی اروپا آمده که موج رکود در منطقه یورو موجب بروز مسئله بدهی طولانی‌مدت شده که این موضوع، نابرابری‌های اقتصادی را در مناطق مختلف اروپا از جمله ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و یونان وخیم‌تر کرده است؛ این در حالی است که بعضی از کشورها مانند آلمان از رشد سریع‌تری برای بهبود شرایط اقتصادی در مقایسه با سایرین برخوردار بوده‌اند.

بانک مرکزی اروپا اعلام کرد: متوسط ثروت یک خانوار در منطقه یورو در سال ۲۰۱۴ میلادی با ۱۰ درصد کاهش به ۱۰۴ هزار و یکصد یورو رسیده و عمده کاهش به تنزل بهای مسکن نسبت داده می‌شود.

همچنین کاهش ثروت خانوارها در یونان و قبرس تقریبا در حدود ۴۰ درصد اعلام شده و این رقم برای مردم ایتالیا، پرتغال و اسپانیا بیش از ۱۵ درصد ثبت شده است.

به گزارش مهر، متوسط ثروت خانوارهای آلمانی در همین بازه زمانی ۱۰ درصد رشد نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه کشورهای اتریش، فنلاند و لوکزامبورگ هم با کمی افزایش ثروت روبرو شدند.

بر همین اساس، اختلاف ثروت خالص در میان ثروتمندترین خانوارها و کم‌درآمدترین خانوارها دارای نسبت ۵۰۰ هزار یورویی به ۱۰۰۰ یورو یا کمتر از آن است.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار