یکشنبه , ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
عناوین خبر
خانه / اقتصادی / اقتصاد خارجی / بانکدار ترکیه‌ای به اتهام دور زدن تحریم‌ها با ایران محاکمه شد

بانکدار ترکیه‌ای به اتهام دور زدن تحریم‌ها با ایران محاکمه شد

بانکدار ترکیه‌ای به اتهام دور زدن تحریم‌ها با ایران محاکمه شد

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-04-08 08:38:46Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

اقتصاد > اقتصاد‌ جهان – همشهری آنلاین:
مقامات آمریکایی، یک بانکدار عالی رتبه ترکیه‌ای را به اتهام کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌ها به پای محاکمه کشاندند.
مهر به نقل از بلومبرگ نوشت: پرونده قضایی یک بانکدار ترکیه‌ای دستگیرشده در هفته گذشته در فرودگاه نیویورک یک قدم به محاکمه نزدیکتر شد؛ این شخص توسط هیئت منصفه دادگاهی در ایالات متحده متهم به کمک به این کشور برای پول‌شویی از طریق سیستم مالی آمریکا متهم شده بود.

در همین حال اتهام «مهمت هاکان آتیلا» معاون مدیر عامل بانک ترکیه‌ای «هالک بانکاسی» تقریبا یک روند قانونی به خود گرفته و وی را به پرونده «رضا ضراب»، تاجر دو رگه ترکیه‌ای – ایرانی اضافه می‌کند.

همچنین «آتیلا» متهم به استفاده از «هالک بانکسی» بمنظور کمک کردن به «ضراب» برای پنهان کردن تراکنش‌های مالی از طرف ایران در معاملات مرتبط با مواد غذایی است؛ این در حالی است که معاملات مواد غذایی در فهرست تحریم‌های آمریکا علیه ایران محسوب نمی‌شود.

در حال حاضر این مقام بانکداری ترکیه‌ای در زندان به سر می‌برد و قرار است هفته آینده در دادگاه فدرال منهتن آمریکا محاکمه شود.

بر پایه این گزارش، «آتیلا» متهم به تبانی بمنظور دور زدن تحریم‌ها و نقض قانون «IEEPA» آمریکا است که به موجب این قانون، ایالات متحده مجاز به وضع تحریم‌های مالی و اقتصادی بر روی کشورهایی است كه برای منافع آمریکا خطرآفرین هستند.

همچنین پرونده ضراب به یک موضوع بحث‌برانگیز در محافل آمریکا تبدیل شده و روابط دیپلماتیک واشنگتن – آنکارا را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار