جمعه , ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
عناوین خبر
خانه / اقتصادی / اقتصاد خارجی / ایران در تولید نفت عربستان را پشت سرگذاشت

ایران در تولید نفت عربستان را پشت سرگذاشت

ایران در تولید نفت عربستان را پشت سرگذاشت

%d9%86%d9%81%d8%aa

ایران در ماه اکتبر سال جاری با پشت سرگذاشتن عربستان به بزرگ‌ترین تأمین‌کننده نفت هند تبدیل شد، این در حالی است که در زمان تحریم‌ها جایگاه خود را به عنوان یکی از اصلی‌ترین تأمین‌کنندگان نفت هند از دست داده بود.
ایران در تولید نفت عربستان را پشت سرگذاشت
به گزارش همیار مردم به نقل از افکارنیوز، بر اساس آمارهای کشتیرانی، ایران در ماه اکتبر سال جاری با پشت سرگذاشتن عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین تأمین‌کننده پیشین نفت هند به اولین تأمین‌کننده نفت این کشور تبدیل شد.
پیش از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، ایران دومین جایگاه کشورهای تأمین‌کننده نفت هند را در اختیار داشت اما پس از اعمال تحریم‌ها عراق جای ایران را گرفت و ایران حتی از جمع ۵ کشور تأمین‌کننده نفت هند خارج شد.
طی سال جاری و با لغو تحریم‌ها علیه ایران واردات نفت هند از ایران به شدت افزایش یافته است. در ماه اکتبر سال جاری صادرات نفت ایران به هند نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه برابر شد و به ۷۸۹ هزار بشکه در روز رسید. این در حالی است که عربستان در این مدت به طور متوسط روزانه ۶۹۷ هزار بشکه در روز نفت به هند صادر کرده است.
بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته به این دلیل ایران به اولین صادرکننده نفت به هند تبدیل شد که عربستان هم اکنون به دنبال کاهش صادرات نفت و به جای آن افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی است.
بنا به گفته احسان الحق، کارشناس مؤسسه KBC انرژی انگلیس عربستان در حال افزایش ظرفیت پالایشی خود است و دیگر صادرات نفت خود را افزایش نمی‌دهد به همین دلیل ایران توانسته است صادرات نفت خود به هند را افزایش دهد، از سوی دیگر تخفیف ارائه شده از سوی ایران برای صادرات نفت به هند یکی دیگر از دلایل افزایش صادرات نفت ایران به هند بوده است.
در ۷ ماه نخست سال مالی جاری بین ماه‌های آوریل تا اکتبر هند به طور متوسط روزانه ۵۲۳٫۲ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده است که در مقایسه با رقم ۲۴۹ هزار بشکه در روز مدت مشابه سال گذشته بیش از ۲ برابر شده است.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار