شنبه , ژانویه 28 2023
آخرین خبرها
خانه / سیاسی / اشرف غنی بر مبنای برنامه آمریکا بازی می‌کند/ طالبان برای رسیدن به اهدافش عزم جدی دارد
اشرف غنی بر مبنای برنامه آمریکا بازی می‌کند/ طالبان برای رسیدن به اهدافش عزم جدی دارد

اشرف غنی بر مبنای برنامه آمریکا بازی می‌کند/ طالبان برای رسیدن به اهدافش عزم جدی دارد

یک پژوهشگر مسائل افغانستان معتقد است: اشرف غنی بر مبنای استراتژی و برنامه بزرگ ایالات متحده آمریکا برای شعله ور شدن آتش در افغانستان و کشاندن کشورهای منطقه به این تحولات، بازی می کند.

حمید عزیزی در ارزیابی خود از تحولات اخیر افغانستان گفت : به نظر می رسد با خروج آمریکا از منطقه ، نقطه مشترک در بین کشورها از بین رفته و به تدریج جای خود را به رقابت می دهد، طوری که ابتدا غیر مستقیم و بعد مستقیم درگیر این موضوعات می شوند.
وی با بیان این که یارکشی در بین کشورهای منطقه ممکن است رخ دهد، اظهار کرد: تصور من این است یارکشی ها در سطح منطقه بر مبنای تضاد منافع شکل خواهد گرفت.
این پژوهش گر مسائل افغانستان معتقد است: نکته مهم این است که برخلاف تصورات، اشرف غنی در میدان تنها نمانده، منزوی نشده بلکه بر مبنای استراتژی و برنامه بزرگ ایالات متحده آمریکا برای شعله ور شدن آتش در افغانستان و کشاندن کشورهای منطقه به این تحولات، بازی می کند و حرکت ها را طوری انجام می دهد که برخورد و تضاد ها افزایش پیدا می‌کند.
عزیزی تصریح کرد: پاکستانی ها با توجه به فشاری که از داخل کشور به آن ها وارد شد تصمیم گرفتند کنفرانسی را با حضور سیاسیون افغانستان و طالبان برگزار کنند اما فضلی، رئیس عمومی اداره امور ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به سیاسیون برای حضور در این کنفرانس اخطار داد، لذا به نظر می رسد دولت افغانستان تلاش دارد تا جلوی توافق صلح را بگیرد  و احتمال بازگشت نیروهای نظامی آمریکا را تقویت کند.
وی یادآور شد: اشرف غنی یک بازیگر است، حفیظ الله الامین رئیس جمهور وقت افغانستان نیز در آن زمان طوری صحبت می‌کرد که مردم تحریک شدند علیه کمونیست ها قیام کنند نتیجه اش حضور روس و درگیری ها در آن زمان بود اکنون اشرف غنی هم همان بازی را تکرار می کند.

این پژوهشگر مسائل افغانستان همچنین بیان کرد : چند شب پیش مجاهد سخنگوی طالبان در یک مناظره دو ساعت و نیم شرکت کرد و گفت که امارت اسلامی یا همان طالبان اعتقادی به انتخابات ندارد، انتخابات از نظر آن ها جایگاه شرعی ندارد، این مساله به معنای این است که طالبان، انتظاری را که هم جامعه جهانی، هم آمریکا در قالب آن قرار داد و هم مردم افغانستان دارند، برآورده نمی کند، با این حرف ها راه آینده را می بندند برای این که در آینده بخواهند نرمشی نشان دهند.
عزیزی در ادامه ابراز کرد: سخنگوی طالبان در مناظره همچنین اعلام کرد طرف مقابل که در دوحه با آن ها مذاکره می کنند را صرفا به عنوان یک طرف افغان به شمار می آورند و به عنوان نماینده دولت به رسمیت نمی شناسند، بنابراین طالبان عزم جدی برای رسیدن به اهداف خودش دارد که آن را هم از طریق جنگ تامین می کند.
وی افزود: از سوی دیگر فضا در داخل کابل طوری است که هر کدام از احزاب و شخصیت ها (جهادی ها) که طی سال های اخیر منزوی بودند اکنون تلاش دارند به عنوان بازیگر اصلی معرفی شوند. برخی از این شخصیت ها با لباس های نظامی و گرفتن عکس های تبلیغاتی تلاش می کنند خودشان را مطرح کنند، برای آن ها غنی و طالبان فرقی ندارد چون هر دو طرف درصدد حذف اینها هستند.
این پژوهش گر مسائل افغانستان تصریح کرد: در واقع از حضور در میدان جنگ دستاوردی حاصل نمی شود جز تعدادی عکس، زیرا عملا در خود جنگ شرکت نمی کنند چرا که عکسی از دشمن منتشر نمی شود. از سوی دیگر با طالبان خیلی جدی نمی جنگند چون نمی خواهند آینده خود را بعد از غنی سخت کنند.
عزیزی ادامه داد : هر دو طرف جنگ بدون ترس از افکار عمومی و مجازات و پی گیری های قانونی و نقض کنوانسیون ها در حال انجام جنایت هایی هستند، فیلم گرفته و پخش می کنند در واقع هدف شان جنگی تر کردن روحیه در سطح جامعه برای جنگ بیشتر است وگرنه که نه اخلاص در طالبان وجود دارد و نه در دولت اشرف غنی زیرا غنی فکر می کند آمریکایی ها در رأس و کشورهای غربی سکولار پشت سر او قرار دارند و تصور می کند اتفاقاتی که در حال رخ دادن است به ضرر طالبان می باشد. لذا غنی همچنان به موقعیت خودش پا فشاری می کند.
وی همچنین اظهار کرد : دستگاه تبلیغاتی طالبان جنایت های آنان را با بزرگ نمایی نشان می دهد و دولت افعانستان هم به گونه ای دیگر برای بد نام کردن طالبان عمل می کند و این که دو طرف یکدیگر را بدنام می کنند، حساسیت ها را افزایش داده و باعث شده جنگ روز به روز بیشتر شود.
این کارشناس مسائل افغانستان معتقد است: در افغانستان تلاش می شود تا پای کشورهای منطقه را به گونه ای به جنگ بکشانند، با مساله حشد الشعبی می خواهند ایران را مجبور کنند تا پایش به افغانستان کشیده شود، رزمایش مشترک روسیه و تاجیکستان نشان از آمادگی حضور نظامی آنها دارد هندی ها و چینی ها نیز با توجه به نگرانی های خود واکنش هایی داشته اند.