جمعه , ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
عناوین خبر
خانه / علمی / استفاده از پهپاد‌ها برای نجات جان فیل‌ها

استفاده از پهپاد‌ها برای نجات جان فیل‌ها

استفاده از پهپاد‌ها برای نجات جان فیل‌ها

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-12-27 08:15:04Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

دانش > محیط زیست جهان – همشهری آنلاین:
پهپاد‌ها تاکنون در زمینه حفاظت از محیط زیست به ویژه در آفریقا کارایی‌های زیادی داشته‌اند و تاکنون برنامه‌های آزمایشی متعددی درزمینه استفاده از پهپاد‌ها برای بازداشت شکارچی‌های غیرقانونی اجرا شده‌است.

براساس گزارش ديسكاوري،‌ اكنون محققان به اين نتيجه رسيده‌اند كه نه تنها مي‌توان با ترساندن و فراري دادن شكارچي‌ها جان فيل‌ها را نجات داد، بلكه مي‌توان از پهپاد‌ها براي فراري دادن فيل‌ها در مواقع خطرناك نيز استفاده كرد.

فيل‌ها زماني كه در جستجوي غذا از مناطق محافظت‌شده در تانزانيا خارج مي‌شوند، در روستاهاي اين كشور مشكلاتي ايجاد مي‌كنند زيرا محصولاتي را مي‌خورند كه كشاورزان به سختي و براي سير كردن خانواده خود كشت كرده‌اند. از اين رو روستاييان با پرتاب سنگ و طبل زدن تلاش مي‌كنند فيل‌ها را فراري دهند.

اما كشاورزان به تكنيك‌هاي مخرب‌تري مانند پرتاب ترقه، مسموم كردن محصولات كشاورزي و حتي شكار فيل‌ها براي بريدن عاج آنها نيز رو مي‌آورند. در برخي از مناطق آفريقا اين نوع برخورد كشاورزان بيشتر از شكارچي‌ها فيل‌ها را به خطر مي‌اندازد.

در سال ۲۰۱۴ رويكردي صلح‌آميزانه‌تر توسط موسسه مطالعات حيات‌وحش تانزانيا معرفي شد،‌استفاده از كووادكوپترها براي فراري دادن فيل‌ها. محققان اين تكنيك رادر ۱۵ منطقه مختلف مورد آزمايش قرار دادند و دريافتند مي‌تواند با استفاده از پهپاد‌هايي به ارزش ۸۰۰ دلار به صورت شبانه‌روزي فيل‌ها را از ميان مزارع فراري داد. اكنون ماموراني كه در پارك‌هاي ملي تانزانيا مشغول به كارند اكنون بيش از ۱۲۰ بار از اين تكنيك براي كنترل و مهار وضعيت مقابله انسان‌ها و فيل‌ها استفاده كرده‌اند و نتايج اين آزمايش‌ها را به تازگي منتشر ساخته‌اند.

اگرچه ممكن است فيل‌ها به تدريج به اين وضعيت خو بگيرند و از پهپاد‌ها نترسند، اما دانشمندان مي‌گويند تا كنون نشانه‌اي از عادي شدن صداي پهپاد‌ها براي فيل‌ها را مشاهده نكرده‌اند و در عين حال اين تكنيك براي هدايت كردن ديگر موجودات به مناطق امن نيز كاربرد دارد.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم.جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار