Paste your Google Webmaster Tools verification code here
سه شنبه , ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
عناوین خبر
خانه / علمی / استفاده از هوش مصنوعی برای بررسی فرضیه‌های علمی

استفاده از هوش مصنوعی برای بررسی فرضیه‌های علمی

استفاده از هوش مصنوعی برای بررسی فرضیه‌های علمی

“دارپا” قصد دارد برای بررسی فرضیه‌های علمی و تصحیح آنها، از یک سیستم هوش مصنوعی استفاده کند.

به گزارش همیار مردم و به نقل از دیفنس‌وان، “آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا” یا “دارپا”(DARPA)، پروژه جدیدی را برای برنامه اکتشاف در زمینه هوش مصنوعی آغاز کرده است.

این واحد پژوهشی، در جستجوی گروه‌هایی برای ساخت نوعی سیستم هوش مصنوعی است تا با استفاده از آن، فرضیه‌های علمی را به صورت خودکار، تولید، آزمایش و اصلاح کند. این سیستم، با خودکار ساختن مراحل علمی، به تصمیم گیرندگان در اکتشافات آزمایشگاهی و به کار بردن سریع آنها در جهان واقعی کمک می‌کند.

مدل، سرعت و دقت را افزایش می‌دهد و با افزایش سرعت و دقت، می‌توان از این مدل‌ها برای پاسخ دادن به سوالات کلیدی در مورد امنیت ملی استفاده کرد. شاید بتوان این سیستم را برای تایید نتایج مطالعات علمی و بررسی رخدادهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی یا محیطی به کار برد.

این پروژه موسوم به “استخراج دانش علمی خودکار”(ASKE)، نخستین فرصت برای پژوهش زیر نظر برنامه هوش مصنوعی دارپا با هدف گسترش نسل آینده اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی است. این سیستم‌های هوش مصنوعی مشهور به “موج سوم” می‌توانند بر محدودیت‌های یادگیری ماشینی و ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی موجود غلبه کنند.

این سیستم، داده‌های جدید و منابع علمی را به صورت خودکار مشخص و برای به دست آوردن اطلاعات مفید، تحلیل می‌کند. به گفته دارپا، این سیستم می‌تواند برای تصحیح پیش‌بینی‌های خود، فرضیه‌ها را ایجاد و آزمایش کند.

تمرکز این پژوهش، بر دو حوزه فنی است؛ گزینش ماشینی که در آن، هوش مصنوعی، اطلاعات مفید را از پژوهش استخراج می‌کند و آنها را در مدل‌های جدید به کار می‌برد و مداخله ماشینی که در آن، هوش مصنوعی، از مدل‌های جدید برای پیش‌بینی رخدادها و پاسخ به سوالات پژوهشگران استفاده می‌کند.

این برنامه در دو مرحله صورت می‌گیرد؛ در مرحله نخست، گروه‌ها باید کاربرد سیستم را بررسی کنند و در مرحله دوم، شواهد مفهومی را ارائه دهند. نخستین مرحله، شش ماه زمان خواهد برد و مبلغ سرمایه‌گذاری آن، تا ۳۰۰ هزار دلار خواهد بود اما مرحله دوم، یک سال زمان می‌برد و هزینه‌ای حدود ۷۰۰ هزار دلار در بر خواهد داشت.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی
رفتن به نوار ابزار