جمعه , سپتامبر 30 2022
آخرین خبرها
خانه / گیلان / استاندار گیلان در دیدار رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات ‌معدنی:اکتشافات و مطالعات در حوزه زمین و دریای پهنه سرزمینی گیلان تقویت شود
استاندار گیلان در دیدار رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات ‌معدنی:اکتشافات و مطالعات در حوزه زمین و دریای پهنه سرزمینی گیلان تقویت شود

استاندار گیلان در دیدار رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات ‌معدنی:اکتشافات و مطالعات در حوزه زمین و دریای پهنه سرزمینی گیلان تقویت شود

به گزارش پایگاه خبری همیار مردم ، نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به شرایط اقلیمی و جغرافیایی استان تأکید کرد که تقویت اکتشافات و مطالعات در حوزه زمین و دریای پهنه سرزمینی گیلان، امری ضروری است.
ارسلان زارع در دیدار رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به شرایط اقلیمی، جغرافیایی و تنوع آن در گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: براین اساس تقویت اکتشافات و مطالعات در حوزه زمین و دریای پهنه سرزمینی گیلان امری ضروری است.

استاندار گیلان سند آمایش سرزمینی گیلان را سبز- آبی عنوان و اضافه کرد: در این مسیر شرایط حفظ محیط زیست پایدار با امکان بهره برداری بیشتر از دریا در راستای توسعه تجارت در کنار ارتزاق و معیشت مردم درنظرگرفته شده است.

نماینده عالی دولت در استان به سوابق گذشته گیلان در زلزله، فرونشست و زمین لغزش اشاره کرد و گفت: از ظرفیت سازمان زمین‌شناسی با توجه به وجود نیروهای با دانش و متخصص، باید بیشتر بهره ببریم و در این حوزه استفاده از مطالعات هوایی با روش‌های نوین مورد انتظار است.

وی استفاده از ظرفیت‌های معدن را یکی از تأکیدات رئیس جمهوری عنوان و به تشکیل منظم شورای معادن استان اشاره کرد و افزود: ظرفیت‌های خوبی برای بهره برداری در گیلان وجود دارد و درصورت دارابودن شرایط برای صادرات مواد معدنی، افتتاح راه آهن رشت-کاسپین در آینده‌ای نزدیک می‌تواند اثرگذار باشد.

در این دیدار رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز با اشاره به اینکه در اجرای هر پروژه ای، مطالعات زمین‌شناسی از اهمیت خاصی برخوردار است، گفت: با توجه به پتانسیل نیروهای این استان در حوزه بررسی مخاطرات و اکتشافات و ظرفیت‌های غنی گیلان در حوزه زیست محیطی و دریا، باید نقش آفرینی موثرتری در حوزه عمرانی و زیرساختی داشته باشیم.

علیرضا شهیدی با بیان اینکه سازمان زمین‌شناسی در حوزه دریا از دستگاه‌های منحصربفردی برخوردار است، افزود: در موضوع ژئوتوریسم و اکتشافات معدنی به دنبال کشف ذخائر پنهان هستیم و در این راستا همگرایی دستگاه‌های مرتبط مورد انتظار است.