Paste your Google Webmaster Tools verification code here
شنبه , ۲۱ تیر ۱۳۹۹
عناوین خبر
خانه / بازار / آیا تکنولوژی Deepfake احراز هویت بایومتریک را شکست می‌دهد؟

آیا تکنولوژی Deepfake احراز هویت بایومتریک را شکست می‌دهد؟

امکان استفاده از فناوری Deepfake در همه‌جا وجود دارد.

به گزارش همیار مردم، بنابر اعلام یوآیدی، امروزه استفاده از این فناوری در حال تبدیل‌ شدن به یک الگوی رفتاری است، از جعل ویدیو گرفته تا تعویض چهره افراد مشهور را می‌توان با این فناوری انجام داد و این فرآیند تولید ویدئو با فناوری Deepfake نسبتاً ساده است. این فناوری با استفاده از شبکه عصبی هوش مصنوعی پیشرفته، تصویری از چهره یک شخص را روی سر و بدن شخص دیگری قرار می­دهد؛ به‌عبارت‌دیگر، در یک فیلم تولیدشده با استفاده از این فناوری به نظر می­‌رسد که چهره و صدای ضبط‌شده، مربوط به یک شخص واقعی است، اما کلماتی که در این ویدئو گفته‌ شده، هرگز توسط آن شخص واقعی، گفته نشده است.

ممکن است فکر کنید هرگز فریب فناوری Deepfake را نخورده­‌اید، اما هیچ‌کس نمی‌تواند ۱۰۰ درصد از این موضوع مطمئن باشد، چرا که دقیقاً همانند جلوه­‌های ویژه خوب فیلم­‌های هالیوودی، بعضی از آن­ها آن‌قدر خوب هستند که هرگز متوجه آن نمی­‌شویم.

محققان شرکت امنیت سایبری دیپ تریس، به‌تازگی ۱۴،۶۹۸ ویدئو آنلاین Deepfake را پیدا کرده‌اند، این رقم در دسامبر ۲۰۱۸، ۷.۹۶۴ ویدئو بود. فناوری Deepfake همچنین برای ارائه اطلاعات نادرست سیاسی و جرائم سایبری مورد استفاده قرار گرفته است. یک مثال جهانی آن کلاه‌برداری است که در سال ۲۰۱۹ اتفاق افتاد در این کلاه‌برداری تعدادی از مجرمان با استفاده از نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی، صدای مدیر اجرائی یک شرکت انرژی را جعل کرده و خواستار انتقال غیرمجاز مبلغ ۲۴۳،۰۰۰ دلار شدند. در این کلاهبرداری، مدیر آن شرکت انرژی، مستقر در بریتانیا فکر کرد که با رئیس خود (مدیر اجرایی شرکت مادر این مجموعه در آلمان) در حال صحبت است که از او درخواست می­‌کند پول را برای یک تأمین‌کننده مجارستانی ارسال کند. تماس‌گیرنده آلمانی ادعا کرد که این درخواستی اضطراری بوده و دستور داد که این انتقال ظرف یک ساعت انجام شود.

احراز هویت بایومتریک

اکنون‌که محبوبیت احراز هویت بایومتریک روزبه‌روز در حال افزایش است (طبق گزارش گارتنر[۳] تا سال ۲۰۲۲، ۷۰ درصد سازمان­‌هایی که از احراز هویت بایومتریک برای دسترسی به نیروی کارشان استفاده می­‌کنند، این راهکار را از طریق اپلیکیشن تلفن‌های هوشمند اجرا می‌کنند ضمن اینکه در سال ۲۰۱۸، آمار این استفاده‌کنندگان کم­تر از ۵ درصد بود) بنابراین، بدیهی است که این سؤال پیش بیاید که آیا Deepfake می­‌تواند این راهکارهای مبتنی بر ویژگی­‌های بایومتریک را فریب دهد؟

جواب این سؤال در برخی موارد بله و در برخی دیگر خیر است. واضح است که این جواب خیلی رضایت­بخش نیست؛ اما این واقعاً به نوع تکنولوژی احراز هویت دیجیتال بستگی دارد که در راهکار احراز هویت بکار گرفته‌ شده است.

تکنولوژی تشخیص زنده‌بودن تصویر وارد می‌شود؛ این تکنولوژی چیست و چگونه Deepfakeها را تشخیص می­‌دهد؟

امروزه برای احراز هویت کاربران در راهکارهای احراز هویت دیجیتال، از کاربران خواسته می‌شود که تصویری از کارت ملی (سایر مدارک شناسایی دولتی) خود گرفته و سپس یک عکس سلفی از خود بگیرند. بعد از آن چهره موجود در عکس سلفی با چهره مدرک شناسایی مطابقت داده‌ شده و یکسان بودن صاحب گواهی شناسایی و عکس سلفی بررسی می‌شود. این فرآیند به نظر ساده می­‌آید؛ اما متأسفانه، این‌طور نیست.

در حال حاضر، مجرمان سایبری از عکس برای دور زدن سیستم­‌های احراز هویت بایومتریک استفاده می‌کنند. به این صورت که به‌جای اینکه از چهره خود، عکس سلفی بگیرند از روی عکس دیگری عکس می‌گیرند و اگر شخصی تصویر کارت شناسایی و عکس یک فرد دیگر را داشته باشد می‌تواند با این روش این راهکارها را دور بزند.

در پاسخ به این موضوع، پلتفرم احراز هویت دیجیتال یوآیدی فناوری تشخیص زنده‌بودن تصویر یا همان Liveness Detection را برای ایجاد تمایز بین کاربران واقعی و هویت­‌های جعلی ارائه کرده است. به این صورت که کاربر در مرحله گرفتن عکس سلفی، به‌جای عکس، یک ویدئوی ۵ ثانیه‌ای سلفی از خود می‌گیرد و فناوری تشخیص زنده‌بودن تصویر با استفاده از این ویدئو بررسی می‌کند که شخص صاحب ویدئو در لحظه زنده است. هدف از این کار این است که بدانیم آیا اطلاعات بایومتریک مورد بررسی (چهره فرد) متعلق به یک شخص زنده و حی و حاضر است؟ به بیان ساده­‌تر، تشخیص زنده‌بودن تصویر باعث می­‌شود که ربات­‌ها و افراد جاعل نتوانند از عکس، فیلم، ماسک یا سایر داده­های بایومتریک (به سرقت رفته یا جعلی) برای ایجاد یا دسترسی به حساب­‌های آنلاین استفاده کنند. تشخیص زنده‌بودن تصویر تضمین می‌کند که فقط انسان­‌های واقعی قادر به ایجاد و دسترسی به حساب­‌های کاربری خود باشند.

در فناوری تشخیص زنده‌بودن تصویر می‌توان، روش­‌هایی برای تشخیص زنده‌بودن تصویر از کاربران درخواست کرد مانند چشمک زدن، لبخند زدن، سرخ خود را حرکت دادن، نگاه کردن به چراغ­‌های چشمک­‌زن، تقلید کردن حالت­­‌های چهره تصادفی، تلفظ کردن اعداد تصادفی و موارد دیگر. این تکنیک‌های تشخیص زنده‌بودن تصویر در لحظه می‌توانند از استفاده از فناوری DeepFake برای جعل هویت جلوگیری کنند.

حتی وقتی کلاه‌برداران سعی می‌کنند با استفاده از یک روش کلاه‌برداری با جعل این تکنیک‌ها، یک انسان واقعی را تقلید کنند هوش مصنوعی سیستم تشخیص زنده‌بودن تصویر ویژگی‌های غیرطبیعی آن‌ها را تشخیص می‌دهد. در این مورد، برای اینکه کلاه‌برداران بتوانند از فیلم Deepfake استفاده کنند باید آن را روی یک مانیتور نمایش داده و از آن فیلم سلفی بگیرند که در این حالت اشعه‌های منتشرشده از مانیتور، تصویر پیکسل‌های آن و دیگر پارامترهای آن توسط سیستم تشخیص زنده‌بودن تصویر یوآیدی شناسایی می‌شود؛ بنابراین نمی‌توان از فناوری Deepfake برای دور زندن سیستم تشخیص زنده‌ بودن تصویر استفاده کرد.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم. جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی
رفتن به نوار ابزار