پنج شنبه , ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
عناوین خبر
خانه / گیلان / آستارا بارانداز صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه

آستارا بارانداز صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه

آستارا بارانداز صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه

آستارا بارانداز صادرات محصولات کشاورزی به‌ویژه میوه و سبزی تولید داخل از نقاط مختلف کشور به روسیه است.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، این شهرستان به دلیل برخورداری از مرز زمینی مشترک با جمهوری آذربایجان و استقرار اداره کل گمرک در آن به لحاظ صادرات، واردات و ترانزیت محصولات غیرنفتی از امتیاز خوبی در بین دیگر شهرستان‌های استان گیلان برخوردار است.

از عمده محصولات غیرنفتی که از طریق مرز زمینی گمرک این شهرستان به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان و بلاروس صادر می‌شود می‌توان به محصولات کشاورزی به‌ویژه صادرات میوه اشاره کرد که در این شهرستان مرزی به یک تجارت با ثبات و آینده‌دار تبدیل شده است.

فراهم بودن بسترهایی نظیر فعالیت صادرکنندگان محصولات کشاورزی، وجود گمرک و مرز زمینی مشترک با کشورهای همسایه، تولید و برداشت میوه از باغ‌های زیرکشت، ایجاد و راه‌اندازی سردخانه‌ها و سورتینگ‌های میوه شرایط را برای افزایش صادرات میوه از مرز زمینی گمرک آستارا فراهم کرده است.

در آینده نزدیک نیز با تکمیل ظرفیت‌های موجود در مرز دریایی منطقه ویژه اقتصادی و با بهره‌برداری از خط آهن آستارا‌ـآستارا و ایجاد گمرک ریلی می‌توان به صادرات محصولات کشاورزی از مرزهای زمینی، دریایی و ریلی این شهرستان به عنوان شاهرگ اقتصادی آستارا نگریست.

صادرات میوه مزیت رقابتی آستارا در منطقه

مدیرکل گمرک آستارا درباره ظرفیت بالای این شهرستان در صادرات محصولات کشاورزی به ویژه میوه گفت: با ایجاد و راه‌اندازی انبارهای نگه‌داری و واحدهای بسته‌بندی میوه در آستارا شرایط خوبی برای اشتغالزایی جوانان فراهم شده است.

رسول امیدی، صادرات میوه از مرز زمینی گمرک آستارا به کشورهای حوزه قفقاز را یک مزیت رقابتی خوب در منطقه دانست و افزود: با توجه به فراهم بودن امکانات و زیرساخت‌های موجود برای صادرات میوه شاهد افزایش چشمگیر صادرات محصولات کشاورزی از این شهرستان هستیم.

وی مشکل کمبود ساعت کاری گمرک را در نتیجه افزایش صادرات محصولات کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: به همین منظور خواهان افزایش ساعت کاری در گمرک این شهرستان هستیم تا بار میوه در گمرک انبار نشود.

مدیرکل گمرک آستارا با اشاره به اینکه افزایش چشمگیر صادرات میوه به خاطر کششی است که در بازارهای خارج از کشور نظیر روسیه، جمهوری آذربایجان و داغستان وجود دارد، بیان کرد: به خاطر این کشش‌ها سرمایه‌گذاران اقدام به سرمایه‌گذاری در بازارهای آستارا و تالش می‌کنند.

فعالیت ۴ سردخانه در آستارا

مدیر جهاد کشاورزی آستارا نیز با بیان اینکه مجوز احداث و فعالیت سردخانه‌ها و سورتینگ های میوه توسط این نهاد پیگیری و صادر می‌شود، اظهار کرد: اکنون در آستارا چهار سردخانه با مجوز جهاد کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

ایرج شیارکار، بازدید و صدور گواهی بهداشتی و قرنطینه را از دیگر اقدام‌های جهاد کشاورزی در راستای کنترل کیفیت محصولات صادره کشاورزی عنوان کرد و گفت: اقدام‌های مذکور با همکاری واحد قرنطینه مستقر در اداره کل گمرک انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه کیوی، فندق، خرمالو، ازگیل و گردو از جمله میوه‌های قابل کشت در باغ‌های آستارا است، افزود: از بین میوه‌های تولیدی شهرستان، کیوی مهم‌ترین محصول صادراتی استان و شهرستان است که بالغ بر ۹۵ درصد آن به کشورهای حوزه قفقاز صادر می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی آستارا هلو، آلوچه، آلو، آلبالو، گیلاس، انار، سیب، خیار و پرتقال را از دیگر میوه‌های صادراتی از طریق مرز زمینی گمرک این شهرستان دانست و اضافه کرد: میوه‌های مذکور به واسطه صادرکنندگان از شهرهای دیگر خریداری و پس از بسته‌بندی به خارج از کشور صادر می‌شوند.

صادرات روزانه بالغ بر ۶۰ تن میوه از آستارا

صادر کننده محصولات کشاورزی آستارا نیز وضعیت صادرات میوه در این شهرستان را خوب ارزیابی کرد و گفت: درباره تمام رویه‌های گمرکی و صدور مجوزهای لازم برای صادرات هرگونه میوه، اداره کل گمرک آستارا نهایت همکاری را با صادرکنندگان محصولات کشاورزی دارد.

احد حسینجانی با اشاره به اینکه به دلیل در پیش بودن سال نو میلادی روزانه بالغ بر ۶۰ تن انواع میوه به خارج از کشور صادر می‌کنیم، تصریح کرد: صادرات میوه به کشورهای همسایه با توجه به نیاز و تقاضای بازارهای کشورهای هدف انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برای نگه‌داری و بسته‌بندی میوه‌های صادراتی از جمله کیوی سردخانه ۸ هزار تنی در نظر گرفته شده است، گفت: در سردخانه مذکور به طور میانگین برای ۱۱۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی صورت گرفته است.

این صادر کننده میوه، صادرات محصولات کشاورزی را از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مورد نظر مقام معظم رهبری دانست و خاطرنشان کرد: با سرمایه‌گذاری در صادرات محصولات کشاورزی می‌توان چرخ‌های توسعه اقتصادی کشور را به حرکت درآورد.

درباره‌ی همیار مردم

پایگاه خبری و تحلیلی همیار مردم برای تسهیل در رفاه و دسترسی کم هزینه به اخبار روز بنیان نهاده شد. در این راه دست دوستی به سوی همه مردم و جریان ها و اهل نظر دراز می کنیم؛ از آنان همفکری، همکاری و یاری می طلبیم و در بدایت و نهایت کار توفیق این انتخاب را از قدیر علیم و رحیم دستگیر می طلبیم.جانشین مدیرمسئول و دبیر شورای سیاست گذاری: آرزو زلفعلی پور علی آبادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار